Jednou vetou

SR odmieta stanovovanie počtov migrantov, ktorých by mala prijať

Ilustračné foto

Foto: TASR

Pozícia Slovenska k mechanizmu povinných kvót ostáva nezmenená. Slovensko odmieta stanovovanie počtov migrantov, ktorých by malo prijať.

Pri príležitosti stretnutia s delegáciou rakúskeho predsedníctva v Rade Európskej únie vedenou splnomocnencom pre Dublinské nariadenie Andrä Rupprechterom na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR to uviedol štátny tajomník rezortu František Ružička.

V tejto súvislosti Ružička partnerovi tlmočil jednoznačnú pripravenosť Slovenska byť konštruktívnym a zodpovedným partnerom v rokovaniach.

Migračný pakt OSN je podľa Merkelovej v záujme Nemecka

„Slovensko je pripravené aj naďalej poskytovať solidaritu rôznymi formami, či už vysielaním expertov do agentúr Európskej únie (EÚ), kde naši odborníci pomáhajú napríklad s rýchlejším vybavením azylových konaní, alebo zdieľaním ubytovacích kapacít pre iné členské štáty, ktoré majú veľký nápor takýchto žiadateľov. Uvedomujeme si, pod akým tlakom sú krajiny s hranicou v Stredozemnom mori, a ako náročné je zabezpečiť ochranu tisícok kilometrov pobrežia,“ vysvetlil.

Obaja partneri sa zhodli na tom, aby bol nový systém založený na zodpovednom prístupe, princípoch dobrovoľnosti a predvídateľnosti s tým, že jeho financovanie by malo byť viazané na práve prebiehajúce rokovanie o európskom viacročnom finančnom rámci.

Porošenko sľúbil dodať výsadkárom na budúci rok protitankové strely Javelin

Za slovenskú stranu sa na rokovaní zúčastnili aj pracovníci Migračného úradu Ministerstva vnútra SR.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia