Jednou vetou

SR sa na tretej vlne PESCO nezúčastní; NATO a EÚ nie sú súperi, uviedol Ondrejcsák

Štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák (Most-Híd)

foto: MO SR

Obranný segment Rady EÚ pre zahraničné veci prijal v utorok v Bruseli aktualizovanú novú sériu 13 projektov, ktoré sa majú uskutočniť v rámci projektu Stálej štruktúrovanej spolupráce (PESCO). Slovensko sa na tretej vlne projektov nezúčastní, uviedol pre TASR štátny tajomník ministerstva obrany Róbert Ondrejcsák (Most-Híd).

Ondrejcsák po skončení ministerských rokovaní v Bruseli uviedol, že hlavné debaty sa týkali PESCO a vojenských misií EÚ vo svete. Dodal, že 25 krajín EÚ, ktoré sa na PESCO zúčastňujú, schválili tretiu vlnu projektov, pričom Slovensko sa na nej nezúčastňuje. Ako pripomenul, Slovensko bolo úspešné s projektom EuroArtillery v prvej vlne projektov (marec 2018) a zúčastnilo sa aj na druhom slede projektov cezhraničnej obrannej spolupráce (november 2018), tentoraz však do nových iniciatív nešla. „Náš postoj je, že by sme sa mali sústrediť na výsledky a až potom prijať nejaké nové záväzky,“ vysvetlil.

Fico necíti prijatie bezpečnostnej stratégie ako silnú tému

Pri téme vojenských operácií EÚ Ondrejcsák zdôraznil záujem Slovenska aj naďalej pôsobiť na západnom Balkáne (operácia Althea v Bosne a Hercegovine) a poprosil svojich rezortných kolegov z EÚ, aby sa na tento región nezabúdalo. „Pre nás je to región, ktorý je strategický dôležitý pre našu bezpečnosť, a aj z pohľadu priorít slovenskej zahraničnej politiky,“ upozornil.

Zároveň však dodal, že Slovensko je ochotné pomáhať aj v operáciách EÚ na severe Afriky a v oblasti Sahelu, kde je viacero misií zameraných na stabilizáciu pomerov v krajinách tohto regiónu. „Na Slovensku sa diskutuje o tom, ako by sme sa mohli zapojiť do týchto operácií. Doposiaľ takúto skúsenosť nemáme,“ opísal situáciu a dodal, že Slovensko je ochotné podieľať sa v rámci strategickej solidarity aj na takýchto operáciách.

Rusko víta Macronovu kritiku efektivity NATO, podľa Moskvy je v kríze aj EÚ

Na zasadnutí Rady ministrov pre obrannú politiku sú podľa Ondrejcsáka už tradičné diskusie o prehlbovaní spolupráce medzi EÚ a NATO. To je podľa neho „kľúčová téma“ pre Slovensko, lebo obe organizácie sú dôležité pre jeho „dlhodobú stabilitu a bezpečnosť“.

„Najhoršie, čo sa môže stať, je to, že obe tieto organizácie začnú medzi sebou súperiť,“ upozornil s odkazom, že takýto stav určite nie je v záujme Slovenska. Slováci to podľa jeho tvrdenia zdôrazňujú na každom fóre a urobil tak aj on na bruselskom podujatí. „Keď spolupracujú, obe organizácie môžu vyhrať. Ak začnú súperiť, tak prehrá každý,“ skonštatoval a spresnil, že je jedno, či by EÚ a NATO medzi sebou súperili o vplyv alebo o úspech.

Maas varoval Francúzsko, aby nepodrývalo autoritu NATO

Na otázku, či bruselské rokovania poznačilo minulotýždňové vyhlásenie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona o „mozgovej smrti NATO“, Ondrejcsák uviedol, že priamo sa o tom nehovorilo. Pripomenul však, že Francúzsko je dôležitým štátom aj v EÚ, aj v NATO.

„Slovensko je za spoluprácu v rámci EÚ v oblasti obrany a bezpečnosti, lebo to môže posilniť Úniu ako celok a môže to posilniť aj takzvaný európsky pilier Severoatlantickej aliancie,“ vysvetlil. V tejto súvislosti tiež upozornil, že záujmom Slovenska nie je „vytvárať nejaké náhradné platformy“, lebo pre SR je NATO najdôležitejšou bezpečnostnou garanciou a „tento stav je dobrý a nie je potrebné to meniť“.

To však neznamená, že Slovensko nie je za užšiu obrannú spoluprácu štátov EÚ. Podľa Ondrejcsáka podporuje všetky nové iniciatívy Únie v oblasti obrany a bezpečnosti, tie však musia byť „komplementárne“ s NATO. „Je všeobecný konsenzus, že Aliancia je základným kameňom európskej bezpečnosti a tento názor zdieľa drvivá väčšina krajín EÚ a NATO,“ uviedol v závere rozhovoru.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení