Jednou vetou

Srbsko a Čierna Hora otvorili nové kapitoly v prístupových rokovaniach

Johannes Hahn

foto: TASR/AP

Srbsko a Čierna Hora otvorili v pondelok ďalšie kapitoly v prístupových rozhovoroch s Európskou úniou. Informovalo o tom Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).

Obe bývalé juhoslovanské republiky musia v rámci rozhovorov s Bruselom otvoriť celkovo 35 prístupových kapitol, ktoré majú zaistiť súlad národných legislatív s európskymi normami. Čiernej Hore sa doposiaľ podarilo otvoriť 32 a Srbsku 16 kapitol.

Slovenskú políciu vyznamenal prezident Slovinska za pomoc pri migračnej kríze

Čierna Hora sa podľa Slobodnej Európy považuje za „favorita“ na členstvo v EÚ spomedzi krajín západného Balkánu. Najnovšie otvorila rokovania v kapitole životné prostredie a klimatická zmena. Čiernohorským vyjednávačom sa však doposiaľ podarilo predbežne uzatvoriť len tri kapitoly.

Podľa eurokomisára pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení Johannesa Hahna otvorenie ďalšej kapitoly dokazuje, že sa Čiernej Hore darí dosahovať pokrok na ceste k členstvu v EÚ.

Srbsku sa aktuálne podarilo otvoriť kapitoly ekonomická politika a štatistika. Belehrad má predbežne uzatvorené dve kapitoly. „Pokrok v týchto dvoch kapitolách je kľúčový pre ďalšie štrukturálne reformy a ekonomický rast Srbska,“ komentoval komisár Hahn

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia