Jednou vetou

Srbský minister obrany: Je načase zvážiť odklon od politiky zbližovania s EÚ

Srbský minister obrany Aleksandar Vulin

foto: TASR/AP

Srbsko by malo zvážiť zmenu svojej politiky voči Európskej únii, pokiaľ od neho Brusel požaduje ako od krajiny uchádzajúcej sa o členstvo zmierenie s odštiepeneckým Kosovom. Vyhlásil to v Belehrade srbský minister obrany Aleksandar Vulin, ktorého v pondelok citovala agentúra DPA s odkazom na správy iných médií.

„Ak je pre EÚ kľúčovým bodom vyriešenie kosovského problému – problému, na ktorého vzniku sa EÚ aktívne spolupodieľala -, potom je načase, aby sme porozmýšľali o zmene priorít našej zahraničnej politiky,“ vyjadril sa Vulin.

„EÚ kladúca si podmienky, o ktorých vie, že nebudú splnené, je takou Európskou úniou, čo hľadá odôvodnenie pre to, aby sme sa nemohli stať jej členom. To by sme mali vziať na vedomie a ísť vlastnou cestou,“ dodal minister.

Danielsson: Neviažme sa pri rozširovaní EÚ na dátumy, sústreďme sa na podstatu

Európska komisia zverejnila predpoklad, že Srbsko i Kosovo, ktoré vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, by sa mohli stať členmi EÚ do roku 2025. Francúzsky prezident Emmanuel Macron ani nemecká kancelárka Angela Merkelová sa však počas minulotýždňového summitu EÚ – západný Balkán v bulharskej Sofii s týmto cieľovým termínom nestotožnili.

Jedným z najdôležitejších predpokladov pre vstup Srbska do EÚ je normalizácia jeho vzťahov s Kosovom, obývanom v súčasnosti takmer výlučne Albáncami. Vyriešenie tejto otázky, ktorá je už od 19. storočia základom srbského nacionalizmu, však zrejme nie je možné očakávať, konštatovala DPA.

Vplyvná pravoslávna cirkev najnovšie varovala srbské politické vedenie na čele s prezidentom Aleksandrom Vučičom, že vzdanie sa Kosova, ktoré považuje za „srdca Srbska“, by znamenalo „velezradu“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia