Jednou vetou

SRÍ LANKA: Na tankeri znova vypukol požiar, majú ho pod kontrolou

Námorníctvo vysvetlilo, že oheň rozdúchali iskry, extrémne teploty a silný vietor.

Foto: Indian Coast Guard

Srílanské a indické lode a lietadlá hasia ďalší požiar, ktorý vypukol na ropnom tankeri pri pobreží Srí Lanky.

Hovorca srílanského námorníctva Indika de Silva informoval, že sa oheň rozhorel v pondelok večer, deň po tom, čo uhasili prvý požiar, a posilnili hasičské úsilie. „Nový požiar dosiahol úroveň predošlého, ale teraz je pod kontrolou, hoci plamene tam stále sú,“ dodal.

Námorníctvo vysvetlilo, že oheň rozdúchali iskry, extrémne teploty a silný vietor. Hasili ho lode, remorkéry i vrtuľníky.

Prvý požiar na MT New Diamond vypukol, keď prepravovala takmer dva milióny barelov ropy z Kuvajtu do Indie. Požiar sa začal šíriť zo strojovne, kde údajne vybuchol kotol. Z 23 členov filipínsko-gréckej posádky incident neprežil jeden, ďalší utrpel zranenia.

Nový požiar vypukol, keď sa vláda chystala vyslať vedcov, aby určili, či spôsobil škody na životnom prostredí v mori. Štátni vedci a univerzity sa pripravujú na posúdenie rizík, okrem iného i možného úniku ropy, povedal Terney Pradeep zo srílanského úradu pre ochranu morského prostredia. Úrad plánuje pre požiar podniknúť súdne kroky.

Na miesto prišlo aj desať britských a holandských odborníkov, vrátane špecialistov na záchranné operácie, hodnotiteľov katastrof a právnych poradcov, ktorí čakajú, aby mohli nastúpiť na tanker. Odborníkov vyslala grécka firma New Shipping, ktorá je komerčným majiteľom lode.

Môže vás zaujímať

Slováci môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez obmedzení