Jednou vetou

SRÍ LANKA: Na tankeri znova vypukol požiar, majú ho pod kontrolou

Námorníctvo vysvetlilo, že oheň rozdúchali iskry, extrémne teploty a silný vietor.

Foto: Indian Coast Guard

Srílanské a indické lode a lietadlá hasia ďalší požiar, ktorý vypukol na ropnom tankeri pri pobreží Srí Lanky.

Hovorca srílanského námorníctva Indika de Silva informoval, že sa oheň rozhorel v pondelok večer, deň po tom, čo uhasili prvý požiar, a posilnili hasičské úsilie. „Nový požiar dosiahol úroveň predošlého, ale teraz je pod kontrolou, hoci plamene tam stále sú,“ dodal.

Námorníctvo vysvetlilo, že oheň rozdúchali iskry, extrémne teploty a silný vietor. Hasili ho lode, remorkéry i vrtuľníky.

Prvý požiar na MT New Diamond vypukol, keď prepravovala takmer dva milióny barelov ropy z Kuvajtu do Indie. Požiar sa začal šíriť zo strojovne, kde údajne vybuchol kotol. Z 23 členov filipínsko-gréckej posádky incident neprežil jeden, ďalší utrpel zranenia.

Nový požiar vypukol, keď sa vláda chystala vyslať vedcov, aby určili, či spôsobil škody na životnom prostredí v mori. Štátni vedci a univerzity sa pripravujú na posúdenie rizík, okrem iného i možného úniku ropy, povedal Terney Pradeep zo srílanského úradu pre ochranu morského prostredia. Úrad plánuje pre požiar podniknúť súdne kroky.

Na miesto prišlo aj desať britských a holandských odborníkov, vrátane špecialistov na záchranné operácie, hodnotiteľov katastrof a právnych poradcov, ktorí čakajú, aby mohli nastúpiť na tanker. Odborníkov vyslala grécka firma New Shipping, ktorá je komerčným majiteľom lode.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia