Jednou vetou

Srílanský premiér Vickremesinghe: Útokom sa dalo zabrániť

Muži nesú rakvy s pozostatkami obetí nedeľňajších výbuchov počas pohrebu v srílanskom meste Negombo v utorok 23. apríla 2019. Na 310 sa zvýšil počet obetí na životoch, ktoré si vyžiadali nedeľné bombové útoky na Srí Lanke.

foto: TASR/AP

Srílanský premiér Ranil Vickremesinghe v utorok varoval, že v krajine sú ďalšie výbušniny a militanti. Urobil tak po tom, čo pri samovražedných bombových útokoch na kostoly a hotely, ku ktorým došlo cez Veľkonočnú nedeľu, zomrelo na Srí Lanke viac ako 320 ľudí. Informovala o tom agentúra AP.

Útoky na Srí Lanke usmrtili 45 detí, informoval UNICEF

Vickremesinghe na utorňajšej tlačovej konferencii povedal, že niektorí predstavitelia prídu v dôsledku zlyhaní súvisiacich s nedeľnými útokmi o svoje posty.

Priznal tiež, že spravodajské služby mali o pripravovaných útokoch informácie, tie však neboli odovzdané príslušným úradom. Prečo sa informácie o pripravovaných útokoch nedostali k nemu, je podľa jeho slov v súčasnosti predmetom vyšetrovania.

K samovražedným bombovým útokom na Srí Lanke došlo na Veľkonočnú nedeľu v troch luxusných hoteloch v metropole Kolombo a blízkom okolí a troch katolíckych kostoloch v metropole a v mestách Negombo a Battikalóa.

VIDEO: Kamery zachytili príchod atentátnika do Kostola sv. Šebastiána

Bomby explodovali aj na dvoch ďalších miestach v Kolombe. Okrem spomínaných útokov sa ďalší samovražedný útočník odpálil počas razie v dome, v ktorom sa nachádzali podozriví, pričom zahynuli traja policajti.

Celkovo si útoky vyžiadali najmenej 321 obetí na životoch a viac ako 500 zranených. Polícia dosiaľ zadržala v súvislosti s útokmi 40 osôb.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse