Jednou vetou

Staronový grónsky premiér Kim Kielsen zostavil novú koaličnú vládu

Premiér Grónska Kim Kielsen (vľavo) a dánsky minister životného prostredia Esben Lunde Larsen podpisujú dohodu o odprataní odpadu z vojenských zariadení USA 11. januára 2018 v Kodani

Foto: TASR/AP

Grónsky premiér Kim Kielsen v piatok oznámil, že bude stáť na čele novej vládnej koalície pozostávajúcej z jeho sociálnodemokratickej strany Siumut a troch ďalších politických strán - centristickej Partii Naleraq, liberálno-konzervatívnej Atassut a separatistickej Nunatta Qitornai.

Na tomto arktickom ostrove, kde žije iba približne 40.000 oprávnených voličov, sa koncom apríla konali parlamentné voľby, ktorým dominovala otázka nezávislosti Grónska od Dánskeho kráľovstva – dlhodobý cieľ Grónčanov.

Kielsenova strana získala 27 percent hlasov, čo je oproti výsledku spred štyroch rokov pokles o sedem percent, informuje agentúra Reuters. Druhá najväčšia strana Inuit Ataqatigiit a tretia najväčšia strana Demokraatit zostali mimo koalície.

Siumut ako víťaz volieb obsadí v 31-člennom grónskom parlamente, známom ako Inatsisartut, deväť poslaneckých kresiel, čo je oproti doterajšiemu stavu strata dvoch mandátov. Koalícia bude mať jednomiestnu väčšinu.

Kielsen pre miestny telerozhlas KNR uviedol, že nová koalícia bude schopná spolupracovať s opozíciou „v mnohých oblastiach“. Partii Naleraq a Nunatta Qitornai vyzývajú na zintenzívnenie zápasu o suverenitu od Dánska. Obe strany založili bývalí členovia Siumutu, pripomína agentúra DPA.

Opozičné spektrum bude popri Inuit Ataqatigiit a Demokraatit dopĺňať nová strana Suleqatigiissitsisut. Rozdelenie ministerských postov v novom vládnom kabinete je ešte predmetom rokovaní.

Grónsko, riedko osídlený ostrov s 56.000 obyvateľmi, má vysoký stupeň autonómie. Kodaň však stále rozhoduje v oblastiach diplomacie, obrany a menovej politiky. Základom grónskej ekonomiky je rybolov. Grónsko okrem toho dostáva od dánskej vlády dotácie v prepočte 615 miliónov dolárov ročne.

Grónsko, ktorého hlavné mesto Nuuk je bližšie k New Yorku než ku Kodani, sa stalo kolóniou Dánskeho kráľovstva začiatkom 19. storočia. Grónsko získalo autonómiu v roku 1979; samosprávu má od roku 2009.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia