Jednou vetou

Štátne médiá hlásia 50 zranených pri povstaleckom útoku jedovatým plynom v Sýrii

Ilustračné foto

TASR/AP

Najmenej 50 civilistov utrpelo v sobotu zranenia po predpokladanom útoku jedovatým plynom, ktorý sýrske povstalecké skupiny uskutočnili vo vládou kontrolovanom meste Aleppo na severe krajiny. Správy o tom priniesli sýrske štátne médiá, povstalci však takéto tvrdenia popreli, informovala agentúra AP.

Väčšina z ľudí prijatých do nemocníc mala ťažkosti s dýchaním a rozmazané videnie, uviedli lekári pre štátnu televíziu. Jeden lekár povedal, že dvaja zranení – dospelí a dieťa – sú v kritickom stave. Televízia priniesla zábery zdravotníkov ošetrujúcich mužov a ženy na nemocničných posteliach.

V Aleppe bolo po odpálení projektilov cítiť zápach plynu, uviedol šéf Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) Rámí Abdal Rahmán.

Povstaleckí velitelia a opoziční predstavitelia vládne správy spochybnili. Popreli, že by na Aleppo vystrelili otravný plyn, a obvinili Damask zo snahy narušiť existujúce prímerie a snahy naštartovať politické rozhovory.

Miestny zdravotnícky predstaviteľ Hadž Tahá informoval, že počet hlásených zranených postupne vzrástol na 50, pričom ich príznaky naznačujú, že použitým plynom bol chlór. Sú však potrebné ďalšie testy, dodal.

Po masakri v Kerči zabránila FSB ďalším útokom na školy v Rusku

Štátna televízia neskôr uviedla, že vládne jednotky podnikli odvetný úder, pri ktorom zasiahli zdroj útoku. Bližšie podrobnosti nepriniesla.

Skôr v priebehu sobotu pri ostreľovaní povstalcami ovládanej oblasti v susednej provincii Idlib vládnymi jednotkami zahynulo podľa tamojších predstaviteľov najmenej sedem civilistov.

Prímerie v Aleppa a Idlibe je v posledných dňoch čoraz krehkejšie. Na Aleppo v uplynulých týždňoch útočia povstalci, pričom na mesto dopadajú rakety. Vláda reaguje protiútokmi na oblasti pod kontrolou rebelov na vidieku.

Vzhľadom na neprítomnosť nezávislých pozorovateľov je útoky jedovatým plynom ťažké potvrdiť, píše AP. Obe strany konfliktu v Sýrii sa však počas vojny z takýchto útokov vzájomne obviňujú.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia