Status Jeruzalema musí byť podľa Lajčáka výsledkom izraelsko-palestínskych rokovaní

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák

foto: TASR/AP

V otázke uznania Jeruzalema za hlavné mesto Izraela má OSN veľmi jasné stanovisko - konečný status Jeruzalema musí byť výsledkom priamych rokovaní medzi izraelskou a palestínskou stranou. V rozhovore pre TASR to uviedol predseda Valného zhromaždenia (VZ) OSN a zároveň minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

„Jednostranné kroky neprispievajú k tomu, aby sa našlo takéto spoločné dohodnuté riešenie. Chceme vidieť dvojštátne riešenie – izraelský a palestínsky štát, ktoré budú žiť vedľa seba v mieri; neexistuje plán B, ako povedal generálny tajomník OSN António Guterres,“ spresnil predseda VZ OSN.

Zároveň dodal, že parametre dvojštátneho riešenia musia byť dosiahnuté priamymi rokovaniami izraelskej a palestínskej strany.

Napätie okolo Jeruzalema vzniklo po tom, čo americký prezident Donald Trump začiatkom decembra v Bielom dome oznámil, že Spojené štáty uznávajú Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela.

Zároveň vydal pokyn rezortu diplomacie USA, aby začal s prípravami procesu presťahovania amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema. Palestínčania žiadajú, aby bol ich hlavným mestom východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Môže vás zaujímať

Briti hlasujú v predčasných parlamentných voľbách