Jednou vetou

Steinmeier by mal na schôdzke s Nahajánom odsúdiť vojnu v Jemene

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier

Foto: TASR/AP

Strana Zelených vyzvala spolkového prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera pred utorňajšou návštevou korunného princa Spojených arabských emirátov (SAE) šejka Muhammada ibn Zajda Nahajána v Nemecku, aby vyjadril jasné stanovisko Berlína týkajúce sa vojny v Jemene. Informovala o tom agentúra DPA.

„Prezident Steinmeier by mal nájsť jednoznačné slová a korunnému princovi dať jasne najavo, že Nemecko a Európa očakávajú zásadnú zmenu zahraničnej politiky a okamžité ukončenie vojny v Jemene,“ uviedla pre DPA podpredsedníčka Spolkového snemu Claudia Rothová.

Skutočnosť, že SAE v Jemene porušujú medzinárodné právo, by podľa nej nemala zostať bez povšimnutia a bez následkov, hoci v súčasnosti stojí v centre pozornosti konflikt s Iránom.

Šejk Muhammad ibn Zajd Nahaján patrí k najvplyvnejším a najobávanejším politikom regiónu Blízkeho východu, povedala Rothová. „Ako zastupujúci najvyšší veliteľ ozbrojených síl má prístup k obrovským finančným a vojenským kapacitám, ktoré bezohľadne využíva na podporu autokratických panovníkov nerešpektujúcich ľudské práva v krajinách, akými sú Egypt, Líbya či Sudán,“ vyhlásila.

Európske štáty a Rusko vyjadrili podporu novej vláde v Moldavsku

SAE sú podľa jej slov hnacou silou vojny v Jemene a „korunný princ je spoluzodpovedný za momentálne najväčšiu humanitárnu katastrofu na tejto planéte“.

Jemen, jedna z najchudobnejších krajín arabského sveta, trpí ničivým konfliktom od roku 2014. Bojujú v ňom proti sebe vládne sily šiitskí a povstalci – húsíovia. Vládnym silám pomáha na ropu bohatá Saudská Arábia aj SAE a povstalcov podporuje Irán. Korunného princa po utorňajšom stretnutí s prezidentom privíta v stredu nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia