Jednou vetou

Steinmeier sa stretol s Porošenkom, podporil územnú celistvosť Ukrajiny

Ukrajinský prezident Petro Porošenko (vpravo) a nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier počas stretnutia 29. mája 2018 v Kyjeve

foto: TASR/AP

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier podporil územnú celistvosť Ukrajiny vo vyjadrení po tom, ako sa v utorok v Kyjeve stretol so svojím ukrajinským partnerom Petrom Porošenkom.

„Bezpečnosť a územná celistvosť Ukrajiny nám ležia na srdci,“ povedal Steinmeier po stretnutí s Porošenkom v prezidentskom sídle, Marijinskom paláci. Mierová dohoda z roku 2015 je zatiaľ jediný spôsob, ako „postupovať vpred, namáhavo, ale krok sa krokom“, vyhlásil nemecký prezident na dvojdňovej návšteve Kyjeva.

Obaja lídri mali podľa očakávania diskutovať o krokoch Ukrajiny smerujúcich k jej ďalšej integrácii do Európskej únie a o snahách ukončiť roky trvajúci konflikt medzi ukrajinskou armádou a proruskými povstaleckými skupinami na východe Ukrajiny.

Ukrajina sprísnila protiruské ekonomické sankcie

Steinmeier položil na začiatku návštevy Kyjeva veniec na hrob neznámeho vojaka, napísala tlačová agentúra DPA.
Nemecký prezident má takisto viesť rozhovory s ukrajinským premiérom Volodymyrom Hrojsmanom a stretnúť sa s učiteľmi a študentmi nemeckého jazyka v Kyjeve aj v západoukrajinskom meste Ľvov, do ktorého pricestuje v stredu.

Berlín je v posledných rokoch jedným z najpevnejších zástancov sankcií proti Rusku, zameraných na vytvorenie tlaku na to, aby vrátilo Ukrajine južný krymský región a ukončilo konflikt na východe Ukrajiny. Nemecko však má na Ukrajine aj ekonomické záujmy a dalo konečný súhlas s rozšírením plynovodu, ktorý transportuje ruský zemný plyn priamo do Nemecka.

Kyjev hlási straty na strane separatistov, tí hovoria o genocíde

Ukrajina protestuje proti tomuto projektu nazvanému Severný prúd 2 (Nord Stream 2) s tým, že podkopáva sankcie uvalené na Rusko. Výstavba tohto rozšíreného plynovodu sa začala tento mesiac.

Steinmeier sa stretol s Porošenkom aj minulý mesiac v Berlíne, aby tak ukázal diplomatickú podporu Ukrajine. Takisto aj nemecký minister hospodárstva a energetiky Peter Altmaier navštívil tento mesiac Ukrajinu a ubezpečil tamojších predstaviteľov, že Nemecko bude pri transporte plynu vždy počítať s Ukrajinou.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia