Jednou vetou

Stoltenberg a Lavrov budú cez víkend v Mníchove hovoriť o osude zmluvy INF

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

foto: TASR/AP

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg sa cez víkend plánuje stretnúť so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom.

Schôdzka zameraná na Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) by sa mala uskutočniť v rámci 47. ročníka Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. Túto informáciu v stredu, na úvod dvojdňových rokovaní ministrov obrany členských štátov NATO v Bruseli, novinárom osobne potvrdil šéf Aliancie.

Nemecká vláda schválila predĺženie štyroch zahraničných vojenských misií

„Myslím, že je dôležité viesť dialóg s Ruskom, najmä keď musíme čeliť toľkým zložitým problémom, ako je rastúce napätie v dôsledku porušenia zmluvy INF,“ povedal Stoltenberg.

Hlavným cieľom NATO je podľa Stoltenberg zachrániť zmluvu. Šéf NATO zopakoval svoje predošlé vyhlásenia, že sa črtá príležitosť pre Rusko, aby sa vrátilo k dodržiavaniu INF, pretože samotný proces odstúpenia od zmluvy potrvá až do augusta.

„Aj naďalej vyzývame Rusko, aby začalo konať v súlade so zmluvou,“ uviedol Stoltenberg a zdôraznil, že NATO plánuje svoju budúcnosť aj z perspektívy ukončenia zmluvy INF a zvýšenia počtu ruských rakiet stredného doletu.

Spojené štáty 1. februára oznámili odstúpenie od zmluvy INF po tom, ako obvinili Rusko z vývoja strely s plochou dráhou letu Novator 9M729 (známych aj ako SSC-8), ktorá má väčší dolet ako povolených 500 kilometrov. O deň neskôr rovnaký zámer oznámilo Rusko, ktorému sa nepáčia protiraketové systémy v niektorých európskych krajinách.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Zmluva INF podpísaná USA a vtedajším Sovietskym zväzom, je základom európskej bezpečnosti od roku 1987. Obe mocnosti sa v dokumente zaviazali, že zničia balistické rakety a strely s plochou dráhou letu určených na vypustenie zo zeme s doletom od 500 do 5500 kilometrov. Spolu s nimi mali byť zlikvidované tiež odpaľovacie zariadenia a súvisiaca infraštruktúra.

Môže vás zaujímať

POĽSKO: Prezident vymenoval predsedníčku najvyššieho súdu