Jednou vetou

Stoltenberg hovoril s kosovským premiérom o vytvorení regulárnej armády

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

foto: TASR/AP

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg hovoril vo štvrtok telefonicky s kosovským premiérom Ramushom Haradinajom. Témou ich rozhovoru boli plány Kosova vytvoriť vlastnú armádu, s čím nesúhlasí Srbsko. Informovala o tom agentúra AP.

Vo vyhlásení kosovskej vlády sa uvádza, že Haradinaj ubezpečil Stoltenberga, že prestavba kosovských bezpečnostných síl na regulárnu armádu bude prebiehať v úzkej spolupráci s NATO.

Vo Švédsku sa začali mierové rozhovory s cieľom ukončiť konflikt v Jemene

Generálny tajomník NATO vo svojom vyhlásení uviedol, že apeloval na Haradinaja, ako aj na srbského premiéra Aleksandara Vučiča, aby zachovali „pokoj a rozvahu a vyhli sa provokačným vyhláseniam alebo činom“.

„Zdôraznil som, že takýto krok je zle načasovaný, je v rozpore s názorom mnohých spojencov v NATO a môže mať negatívne dôsledky pre euroatlantickú integráciu Kosova,“ uviedol Stoltenberg na margo svojho telefonického rozhovoru s Haradinajom. Srbsku aj Kosovu pripomenul, že „jediným prostriedkom na dosiahnutie trvalého mieru a stability v oblasti“ je dialóg.

Ministri OBSE sa budú radiť o kríze na Ukrajine a jadrovom zbrojení

Srbsko v stredu varovalo Kosovo, že vytvorenie regulárnej armády by mohlo zo strany Belehradu viesť k ozbrojenej intervencii. O vytvorení regulárnej armády by mali 14. decembra rozhodnúť poslanci kosovského parlamentu.
Kosovo vyhlásilo v roku 2008 jednostranne nezávislosť, ktorú však Srbsko odvtedy neuznáva podobne ako niektoré ďalšie krajiny vrátane Slovenska.

Brusel považuje normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom za kľúčovú podmienku prípadného budúceho členstva oboch krajín v EÚ.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia