Jednou vetou

Stoltenberg: Na zástupcu generálneho tajomníka NATO je viacero kandidátov

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

foto: TASR/AP

Súčasná zástupkyňa generálneho tajomníka NATO Rose Gottemoellerová ukončí svoje pôsobenie vo funkcii na jeseň tohto roku a už beží proces, v ktorom Severoatlantická rada (NAC) určí jej nástupcu. Uviedol to v utorok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v rámci spoločnej tlačovej besedy so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Stoltenberg ocenil Čaputovej prístup k NATO a bezpečnosti

Stoltenberg na otázku slovenských médií, ako vníma informácie, že o funkciu po Gottemoellerovej by sa mal uchádzať aj minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák, uviedol, že v tomto štádiu nemôže komentovať žiadne mená a kandidátov. Potvrdil však, že prebieha proces výberu nového zástupcu generálneho tajomníka a že Gottemoellerová na jeseň túto funkciu opustí.

„Máme viacero kandidátov. Poznám Miroslava Lajčáka z viacerých príležitostí, sedíme spolu v Severoatlantickej rade a na ministerských stretnutiach. Ale bolo by nevodné začať hovoriť o konkrétnych kandidátoch. Bude to proces založený na zásluhách a ja vo vhodný čas oznámim naše rozhodnutie,“ opísal situáciu Stoltenberg.

Čaputová, ktorá bola na svojej prvej oficiálnej návšteve v sídle NATO, priznala, že zachytila túto informáciu z médií a nevie viac podrobností. „V každom prípade si pána Lajčáka vážim a myslím si, že by to bola česť, ak by slovenský diplomat zastával jednu z vysokých pozícií v takýchto inštitúciách,“ uviedla pred novinármi.

NATO chce uznať vesmír za priestor bojových operácií

Američanka Rose Gottemoellerová sa v októbri 2016 stala prvou ženou vo funkcii zástupkyne generálneho tajomníka NATO. Jej predchodcom na poste druhého najvýznamnejšieho civilného predstaviteľa Aliancie bol tiež Američan Alexander Vershbow.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia