Jednou vetou

Stoltenberg vyzval Rusko, aby ukončilo námornú konfrontáciu s Ukrajinou

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg

foto: TASR/AP

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg v pondelok požiadal Ruskú federáciu, aby ukončila námornú konfrontáciu s Ukrajinou. Odmietol však prísľub novej pomoci pre Kyjev s argumentom, že Aliancia si neželá ďalšiu eskaláciu krízy medzi Ukrajinou a Ruskom.

Stoltenberg to uviedol pred dvojdňovým zasadnutím ministrov zahraničných vecí NATO (4.-5.12), ktorí sa v utorok v bruselskom sídle Aliancie stretnú aj s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom. Hlavný cieľom stretnutia bude prerokovať nedávny incident v blízkosti Azovského mora, pri ktorom ruské námorníctvo zadržalo tri ukrajinské lode a 24 členov ich posádok.

Šéf NATO pred novinármi v Bruseli zopakoval výzvu, aby Rusko prepustilo zadržaných členov posádok a lode a umožnilo neobmedzený prístup do ukrajinských prístavov v Azovskom mori.

Porošenko: Ukrajina presunie k hranici s Ruskom vojenské jednotky

Ministri zahraničných vecí NATO podľa neho tlmočia Rusku „veľmi jasné posolstvo“. Na druhej strane však odmietol poskytnúť Kyjevu ďalšiu podporu s tým, že NATO už tento rok dostatočne posilnilo svoju leteckú i námornú prítomnosť v Čiernom mori. Aliancia však – ako uviedol – bude situáciu v oblasti aj naďalej pozorne sledovať.

Ministri z 29 členských krajín NATO sa budú tiež zaoberať Zmluvou o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF), ktorú chcú Spojené štáty vypovedať. Dôvodom konania USA má byť porušovanie zmluvy zo strany Ruska, pričom Stoltenberg v mene Aliancie sľúbil „primeranú“ odpoveď.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia