Jednou vetou

Stovky ľudí protestovali pred čínskou ambasádou proti útlaku Ujgurov

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Niekoľko stoviek demonštrantov protestovalo v piatok pred čínskou ambasádou v hlavnom meste Indonézie s požiadavkou o ukončenie údajného masového zadržiavania Ujgurov v prevýchovných táboroch v Číne. Informovala o tom agentúra AP.

Protestujúci, ktorých počtom prevyšovali príslušníci bezpečnostných zložiek, mávali nábožensky ladenými transparentmi a vlajkami, pričom skandovali „Alah je veľký!“ a „Preč s komunistami!“.

Podozriví z vraždy Škandinávok prisahali vernosť Islamskému štátu

Organizátor protestov Slamet Maarif sa protestujúcim prihovoril s tým, že ich ujgurskí bratia „sú vystavení útlaku, mučeniu a krutosti čínskej komunistickej vlády“.

Dodal, že Indonézia ako najľudnatejšia moslimská krajina na svete by mala v reakcii na túto skutočnosť vyhostiť čínskeho veľvyslanca z krajiny.

Podľa odhadov OSN sa v internačných táboroch v Číne v súčasnosti nachádza približne milión Ujgurov a príslušníkov ďalších turkotatárskych menšín. Osoby, ktoré tieto tábory zažili, vydávajú svedectvá o mučení, podvýžive a bití väzňov.

Odsun amerických vojakov z Afganistanu bezpečnosť krajiny neovplyvní

Čína podobné obvinenia odmieta a tvrdí, že ide o strediská odborného vzdelávania, kam sú moslimskí Ujguri posielaní na politickú a pracovnú prevýchovu.

Ich internáciou chce Peking – ako tvrdí – bojovať proti šíreniu extrémistickej ideológie, terorizmu a separatizmu.

Ujguri sú početné turkotatárske, prevažne moslimské etnikum žijúce v autonómnej oblasti Sin-ťiang na západe Číny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia