Jednou vetou

Stovky odporcov obmedzenia interupcií v Poľsku dnes protestovali

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Protesty proti sprísneniu legislatívy v oblasti umelého prerušovania tehotenstva dnes doviedli stovky ľudí pred poľský parlament. Poľská legislatíva je v tejto sfére jednou z najprísnejších v Európe.

Stovky ľudí protestovali v pondelok pred poľským parlamentom proti hroziacemu sprísneniu legislatívy v oblasti umelého prerušenia tehotenstva. Informovala o tom agentúra AP.

„Chceme voľbu, nie teror,“ skandovali aktivisti, ktorí sa pred sídlom zákonodarného zboru vo Varšave zhromaždili v čase, keď tam o príslušnom návrhu zákona rozhodovala osobitná komisia.

Zdravotné sestry nesúhlasia s návrhom Ministerstva zdravotníctva

Členovia komisie podľa AP rozhodli, že kontroverzný návrh predložený hnutím Zastavte potraty je potrebné dopracovať skôr, než bude predložený na prerokovanie dolnej komore parlamentu.

„Nie sme tu, aby sme agitovali za potraty, ale aby sme žiadali právo voľby,“ povedala jedna z účastníčok protestu, 38-ročná Iza Nowaková, ktorá sa sama rozhodla pre prerušenie tehotenstva po tom, ako jej diagnostikovali poškodenie plodu.

Pred parlamentom sa zhromaždila aj malá skupina mníšok a ďalších protiinterrupčných aktivistov, ktorí sa modlili za presadenie návrhu.

Africkí lídri rokujú o bezpečnosti s Macronom

Už teraz je poľská legislatíva v tejto sfére jednou z najprísnejších v Európe. Pripúšťa umelé prerušenie tehotenstva len v prípade znásilnenia, ohrozenia života matky alebo vážneho poškodenia plodu. Posledný zmienený dôvod by však odporcovia interrupcií chceli zakázať.

Väčšina Poliakov je podľa prieskumov verejnej mienky za liberalizáciu predmetnej legislatívy. V marci tohto roku proti sprísneniu interrupcií protestovalo vo Varšave vyše 50.000 ľudí.

Môže vás zaujímať

Po štyroch mesiacoch otvárajú múzeum Louvre