Jednou vetou

Stracheho zvolili do europarlamentu

Heinz-Christian Strache

foto: TASR/AP

Bývalý šéf Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) a vicekancelár Heinz-Christian Strache, ktorý odstúpil z funkcie v dôsledku škandálu okolo videa tajne nakrúteného na Ibize, má vďaka preferenčným hlasom nárok na mandát v Európskom parlamente (EP). Nie je však jasné, či sa ho ujme, informovali v pondelok rakúske médiá.

Strache kandidoval z posledného 42. miesta kandidačnej listiny svojej strany, čo už vzhľadom na krátku lehotu po svojej demisii nemohol odvolať. Podľa čiastkových výsledkov sčítania, platných k pondelkovému popoludniu, mal už viac než 33.500 preferenčných hlasov. Na priamy mandát postačuje približne 33.000 hlasov, uviedli verejnoprávna stanica ORF a agentúra APA.

Strache podal trestné oznámenie na právnika, detektíva a ženu z videa

Definitívne oficiálne výsledky sčítania preferenčných hlasov odovzdaných v Rakúsku vo voľbách do EP budú známe až v utorok alebo v stredu. Zatiaľ nie je známe, či Strache svoj mandát prevezme. Na Facebooku sa podľa médií už objavilo jeho vyjadrenie o tom, že sa cíti „demokraticko-politicky zaviazaný“ stať sa europoslancom. Krátko na to ho však zmazal.

Viedenská prokuratúra začala v pondelok vyšetrovanie v súvislosti s korupčným videom nahraným na ostrove Ibiza, ktoré spôsobilo v Rakúsku rozpad vládnej koalície. Po odchode FPÖ z vlády vyslovil parlament tento pondelok nedôveru menšinovému kabinetu kancelára Sebastiana Kurza z Rakúskej ľudovej strany (ÖVP). Krajinu čakajú v septembri predčasné voľby.

Kurz len niekoľko hodín po svojom odvolaní usporiadal predvolebnú akciu

Na nahrávke tajne zhotovenej v roku 2017, ktorú zverejnili 17. mája nemecké médiá, diskutuje Strache o možných nelegálnych daroch pre FPÖ a údajnej príbuznej istého ruského oligarchu výhľadovo sľubuje verejné zákazky, ak jeho strane pomôže k úspechu vo vtedajších rakúskych voľbách.

Strache podal minulý piatok trestné oznámenie na viedenského právnika, rakúskeho pseudodetektíva a ženu rusko-lotyšského pôvodu vydávajúcu sa za príbuznú ruského oligarchu na videu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia