Jednou vetou

Strachemu hrozí vylúčenie zo strany pre škandál s videom

Heinz-Christian Strache

Foto: TASR/AP

Bývalému predsedovi Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Heinzovi-Christianovi Strachemu, ktorý z funkcie odstúpil pre škandál v súvislosti s videom tajne nahratým na španielskom ostrove Ibiza odhaľujúcim jeho korupčné praktiky, hrozí vylúčenie zo strany. Informovala o tom v utorok agentúra DPA.

Strache však ešte dostane možnosť vypovedať pred straníckym rozhodcovským súdom, uviedol pre agentúru APA tajomník viedenskej pobočky FPÖ Michael Stumpf s tým, že bývalému vicekancelárovi pošlú písomnú pozvánku. Je však „veľmi nerealistické“ očakávať rozhodnutie grémia slobodných o možnom vylúčení Stracheho ešte tento týždeň, dodal Stumpf.

Zverejnený kompromitujúci videozáznam zachytáva Stracheho, ako pred voľbami v roku 2017 diskutuje o možných nelegálnych daroch pre svoju stranu. Škandál viedol v máji k rozpadu vlády FPÖ s Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP) bývalého kancelára Sebastiana Kurza a predčasným parlamentným voľbám, ktoré sa konali 29. septembra.

Porošenko je proti bilaterálnemu stretnutiu Zelenského s Putinom

Strache, ktorého členstvo v strane je od začiatku októbra pozastavené, čelí obvineniam zo zneužívania účtu FPÖ na krytie osobných výdavkov a vyšetruje ho prokuratúra. On však všetky obvinenia odmieta. V októbri bola pre konanie poškodzujúce stranu z jej radov vylúčená aj Stracheho manželka Philippa.

Môže vás zaujímať

VATIKÁN: Pápež František vyzval na ukončenie vojny v Líbyi