Jednou vetou

Štrajk v Grécku proti úsporným opatreniam vlády ochromil dopravu

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Približne 8000 Grékov protestovalo v stredu v Aténach proti úsporným plánom vlády. Generálny štrajk v krajine ochromil dopravu. Meškalo všetko od mestskej dopravy cez lietadlá až po trajekty, píše agentúra DPA. Školy počas protestov ostali zatvorené, nemocnice ošetrovali len naliehavé prípady. Do štrajku sa zapojili aj novinári.

Demonštrácie prebehli poväčšine pokojne. Polícia musela použiť slzotvorný plyn len v jednom prípade, keď sa niekoľko demonštrantov pokúsilo vniknúť do priestorov gréckych priemyselných lobistických organizácií.

„Protestujeme proti vládnym úsporným opatreniam, vysokému zdaňovaniu a nezamestnanosti,“vysvetlili grécke odbory ešte pred generálnym štrajkom.

Po Prahe bude jazdiť električka s výhovorkami čiernych pasažierov

Grécko zasiahla v roku 2010 finančná kríza a odvtedy bola krajina odkázaná na záchranné úvery od Európskej únie. Na oplátku však tamojšia vláda musela zaviesť tvrdé úsporné reformy, čo sa značne odrazilo na platoch Grékov. Príjem na obyvateľa totiž od roku 2010 klesol približne o štvrtinu.

Súčasný a podľa všetkého aj posledný záchranný program Grécko oficiálne ukončí v auguste. Odvtedy sa plánuje financovať samo.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia