Jednou vetou

Štrajk zamestnancov Air France postihne v piatok štvrtinu letov

Zamestnanci leteckej spoločnosti Air France protestujú neďaleko medzinárodného letiska Charlesa de Gaulla v Roissy pri Paríži 22. februára 2018

foto: TASR/AP

Letecká spoločnosť Air France vo štvrtok oznámila, že podľa jej očakávania sa v piatok z dôvodu štrajku uskutoční 75 percent jej letov, čo je pokles oproti 85 percentám štvrtkových letov.

Piatkový štrajk prebehne práve počas posledného dňa hlasovania zamestnancov, zorganizovaného výkonným riaditeľom aerolínií Jeanom-Marcom Janaillacom. Ten navrhol, že odstúpi z funkcie, ak zamestnanci odmietnu ponuku spoločnosti na sedempercentné zvýšenie miezd počas štyroch rokov.

Odbory, ktoré od februára podnikli sériu jednodňových štrajkov, žiadajú zvýšenie platov o 5,1 percenta už tento rok, aby sa tak vyvážila inflácia počas zmrazenia platov v období rokov 2012-2017.

Odbory tvrdia, že priame hlasovanie zamestnancov, usporiadané leteckou spoločnosťou, nemá právnu hodnotu. Ďalšie štrajky sú plánované na 7. a 8. mája.

Aerolínie Air France uviedli, že podľa ich očakávania sa v piatok na parížskom letisku Charlesa de Gaulla uskutoční 80 percent z plánovaných diaľkových a krátkych letov, ale iba 65 percent letov na stredne dlhú vzdialenosť. Percentuálne údaje sú spoločné pre odlety aj prílety na tomto letisku, napísala tlačová agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia