Strana ODS vylúčila Václava Klausa mladšieho

Václav Klaus

Foto: TASR

Výkonná rada českej Občianskej demokratickej strany (ODS) v sobotu vylúčila poslanca Václava Klausa mladšieho zo strany. Informoval o tom šéf občianskych demokratov Petr Fiala, ktorého cituje webový spravodajský portál Novinky.cz.

„Václava Klausa mladšieho som priviedol k ODS ja, aj napriek výhradám niektorých mojich kolegov. To, že potom nebol lojálny ku mne, by som bez problémov zvládol. To, že nie je lojálny k ODS, k jej programu, hodnotám a princípom, sa však ďalej obchádzať nedá,“ uviedol Fiala na Twitteri.

Venezuela: Guaidó začal turné po krajine so zámerom získať podporu obyvateľov

Návrh na vylúčenie bol schválený jednomyseľne, uviedla ODS. V odôvodnení vylúčenia publikovanom na webe strany sa okrem iného uvádza, že Václav Klaus mladší otvorene podporuje vystúpenie ČR z EÚ, spochybňuje účasť vojakov armády ČR vo vojenských misiách alebo sa zúčastňuje na podujatiach organizovaných problematickými organizáciami.

„Václav Klaus mladší navyše verejne deklaruje, že v nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu nebude voliť kandidátku ODS,“ uviedla strana.

ODS Klausa riešila kvôli výrokom o židovských transportoch v Snemovni a následnému prirovnaniu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona k nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi.

Klaus prirovnal schvaľovanie zákonov v Snemovni kvôli predpisom EÚ k rozhodovaniu židovských výborov o zložení transportov do nacistických koncentračných táborov v utorkovej debate pri hlasovaní o nariadení o ochrane osobných údajov. Predseda strany Petr Fiala sa následne za jeho výrok v mene ODS ospravedlnil.

Moskva na nové sankcie EÚ odpovie, oznámila ruská diplomacia

ODS vo vyhlásení uviedla, že sa od jeho slov dištancuje a považuje takéto slová za neprijateľné. Svojho syna sa zastal bývalý český dvojnásobný prezident a zakladateľ ODS Václav Klaus starší. Podľa neho ODS smeruje k politickej bezvýznamnosti a mal by vzniknúť nový pravicový subjekt.

Môže vás zaujímať

FOTO: Úrady pripustili, že výbuch sopky si mohol vyžiadať až 13 životov