Strany obnovenej nemeckej koalície podpísali zmluvu

Šéf Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) Martin Schulz, predsedkyňa Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová a šéf Kresťanskosociálnej únie (CSU) Horst Seehofer počas tlačovej konferencie 7. februára 2018 v Berlíne

foto: TASR/AP

Najvyšší predstavitelia Kresťanskodemokratickej únie Nemecka (CDU), sesterskej Kresťanskosociálnej únie Bavorska (CSU) a Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) podpísali v pondelok zmluvu o pokračovaní spoločného vládnutia v rámci tzv. veľkej koalície. O slávnostnom akte v parlamentnom Dome Paula Löbeho v Berlíne informovala agentúra DPA.

aktualizované: 15:46

Konzervatívci a sociálni demokrati tak oficiálne ukončili takmer polročné obdobie politickej neistoty po septembrových voľbách v Nemecku, počas ktorého sa šéfka CDU, kancelárka Angela Merkelová, najprv neúspešne snažila vytvoriť novú koalíciu s liberálmi a zelenými a následne oslovila pôvodných koaličných partnerov, aj keď tí po voľbách ďalšie spoločné vládnutie odmietali.

Koaličnú zmluvu v rozsahu 177 strán, na ktorej sa lídri CDU, CSU a SPD dohodli vo februári, museli schváliť jednotlivé strany, v prípade sociálnych demokratov formou hlasovania radových členov. Merkelová vyjadrila v pondelok optimizmus, že staronová koalícia bude úspešná. „Máme pred sebou veľmi veľa práce,“ povedala na spoločnej tlačovej konferencii s dočasným predsedom SPD Olafom Scholzom a šéfom CSU Horstom Seehoferom v Berlíne.

Vláda, ktorá utrpela straty

Scholz ako budúci minister financií a vicekancelár uviedol, že nová koalícia má solídny základ, hoci tentoraz nejde „od začiatku o sobáš z lásky“. Dodal, že hoci blok CDU/CSU a SPD zostávajú „zásadne odlišnými stranami“, sú tieto subjekty napriek tomu schopné „konštruktívne spolupracovať a riadne vládnuť„.

Podľa vyjadrenia Seehofera teraz Nemci očakávajú, že po niekoľkých mesiacoch rokovaní bude koaličná zmluva rýchlo uplatnená v praxi. Dohoda medzi staronovými koaličnými partnermi odráža v nebývalej miere „sociálnu zodpovednosť“, dodal šéf CSU, ktorý bude v novej spolkovej vláde ministrom vnútra s portfóliom rozšíreným o „výstavbu a vlasť“.

V stredu Spolkový snem v Berlíne oficiálne štvrtýkrát zvolí Merkelovú za spolkovú kancelárku. Následne budú Merkelová a noví ministri slávnostne uvedení do funkcie. Tzv. veľká koalícia CDU, CSU a SPD vládla Nemecku aj v predchádzajúcom volebnom období od roku 2013, v septembrových voľbách do Bundestagu však všetky tri strany utrpeli straty, na čo sociálni demokrati najskôr zareagovali oznámením, že odchádzajú do opozície.

Môže vás zaujímať

Venezuelu zvolili za nového člena Rady OSN pre ľudské práva