Štrasburčania si pripomenuli obete streľby na vianočných trhoch

Stopy krvi sú na kockách na ulici v Štrasburgu v stredu 12. decembra 2018 po utorňajšom útoku na vianočných trhoch

foto: TASR/AP

Obyvatelia francúzskeho Štrasburgu si v nedeľu pripomenuli v centre mesta štyroch zabitých ľudí a 11 zranených po streľbe ozbrojenca na vianočných trhoch. Informovala o tom agentúra AP.

Zišli sa na Kléberovom námestí neďaleko populárnych vianočných trhov, kde páchateľ spustil paľbu v utorok večer. Podľa miestnych novín DNA sa na hodinu trvajúcej spomienkovej slávnosti zúčastnilo viac ako 1000 ľudí. Obyvatelia ukončili spomienku minútovým aplauzom a spevom francúzskej hymny.

Pápež František dúfa, že nový globálny pakt OSN vyvolá súcit s migrantmi

Štrasburský starosta Roland Ries ocenil odolnosť mesta v ťažkých časoch. „Sobotňajšia účasť obrovského davu na vianočných trhoch vypovedala o našej oddanosti tým hodnotám, na ktorých sa zakladá náš život, ktoré budeme aj naďalej brániť voči tým, ktorí chcú na ne útočiť,“ uviedol.

Po útoku na vianočných trhoch spustili bezpečnostné zložky rozsiahle pátranie, ktoré sa skončilo vo štvrtok večer, keď hlavného podozrivého Chérifa Chekatta (29) zneškodnila polícia pri prestrelke v mestskej štvrti, kde vyrastal.

Polícia sa pri vyšetrovaní zameriava na to, či Chekattovi niekto pomáhal s uskutočnením útoku, alebo pokým bol na úteku.

Otec útočníka zo Štrasburgu tvrdí, že jeho syn podporoval IS

Rodičov ozbrojenca a jeho dvoch bratov prepustili v sobotu z väzby na slobodu. V nedeľu prepustili ďalšie dve osoby blízke Chekattovi, čím vo väzbe z pôvodných siedmich ľudí zostal len jeden, uvádza agentúra AFP.

Propagandistická agentúra Islamského štátu uviedla na Twitteri, že Chekatt bol jedným z jeho „vojakov“, čo francúzsky minister vnútra Christophe Castaner v piatok označil za „úplne oportunistické“.

Môže vás zaujímať

V Berlíne platí „stav klimatickej núdze“