Jednou vetou

Stred a sever Francúzska zasiahla ďalšia vlna sneženia

Muž jazdí na snouborde na kopci Montmartre pod bazilikou Sacre Coeur v Paríži 7. februára 2018

foto: TASR/AP

Severnú časť Francúzska a Parížsku oblasť v piatok opäť zasiahla vlna výdatného sneženia. Meteorológovia vydali varovania pred hustým snežením, nízkymi teplotami a možným vznikom poľadovice v celkovo 27 departementoch v severnej a strednej časti krajiny.

Ako upozornili médiá, snehová nádielka bude menšia ako tá z utorka a stredy, keď sneženie v metropolitnej oblasti Paríža spôsobilo veľké problémy v mestskej i prímestskej doprave. Ministerstvo vnútra napriek tomu opäť vyzvalo vodičov, aby sa na cesty vydávali len v nevyhnutných prípadoch a dali radšej prednosť hromadnej doprave.

Očakáva sa, že v oblasti Ile-de-France a na severovýchode Francúzska smerom k hraniciam s Belgickom napadne od troch do sedem centimetrov snehu. Snežiť má aj na úpätí Pyrenejí. Na veľkej časti zvyšku územia Francúzska – s výnimkou juhovýchodu – by malo pršať.

Vzhľadom na vývoj počasia úrady departementu Hauts-de-France v piatok pozastavili prepravu detí školskými autobusmi. Tie v piatok ráno nevyrazili ani v departementoch Essonne, Yvelines, Val-d’Oise a Seine-et-Marne.

Železničná spoločnosť SNCF v piatok ráno potvrdila, že vlaky, vrátane rýchlostných TGV, premávajú podľa grafikonu. Upozornila však, že táto situácia sa počas dňa môže zmeniť.
Parížske letiská Orly a Roissy od štvrtka tiež fungujú v obvyklom režime.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Vo veku 112 rokov zomrel najstarší muž na svete