Jednou vetou

Streľba v americkom periodiku. Kedy sa útoky na novinárov skočia?

Na videosnímke ľudia odchádzajú z redakcie novín Capital Gazette po tom, čo niekoľko ľudí zomrelo pri streľbe v Annapolise 28. júna 2018.

Foto: TASR

Piati ľudia zahynuli a ďalší traja utrpeli ľahké zranenia pri streľbe, ku ktorej došlo vo štvrtok v redakcii regionálneho denníka Capital Gazette v meste Annapolis v americkom štáte Maryland. Predpokladaného páchateľa polícia zadržala. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

Agentúra predtým priniesla informáciu, že streľba si okrem mŕtvych vyžiadala aj viacero ťažko zranených, čo sa však nepotvrdilo. Medzi obeťami streľby v redakcii denníka Capital Gazette sú novinári Rob Hiaasen, Gerald Fischman, Wendi Wintersová a John McNamara, ako aj administratívna pracovníčka Rebecca Smithová.

Čítajte viac: Útok na novinárov. Do sídla holandského denníka Telegraaf vrazila dodávka

Podozrivý, ktorého polícia neoficiálne identifikovala ako 38-ročného belocha Jarroda W. Ramosa, vnikol do redakcie denníka okolo 14.30 h miestneho času (20.30 h SELČ) vyzbrojený brokovnicou a dymovnicami. Podľa Williama Krampfa, šéfa polície v okrese Anne Arundelovej, si Ramos, ktorý je obyvateľom štátu Maryland, „svoje obete vyberal“. V čase streľby približne 180 ľudí, ktorých polícia priebežne evakuovala.

„Tento človek bol pripravený, že dnes príde, tento človek bol pripravený strieľať ľudí. Jeho zámerom bolo ubližovať,“ povedal Krampf. Motív Ramosovho činu nebol bezprostredne známy, pričom správy, že ide o bývalého zamestnanca denníka Krampf predbežne označil za špekulácie.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia