Jednou vetou

Pri streľbe v holandskom Utrechte zahynuli najmenej traja ľudia

Zvidea zverejnenej utrechtskou políciou 37-ročný Turek Gokman Tanis, ktorého polícia hľadá v súvislosti so streľbou v električke

foto: TASR/AP

Najmenej traja ľudia prišli o život pri pondelkovej streľbe v Utrechte. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na starostu tohto holandského mesta Jana van Zanena.

aktualizované: 15:40

 „V tejto fáze môžeme potvrdiť troch mŕtvych a deväť zranených, z toho traja majú vážne zranenia,“ uviedol starosta vo videopríspevku na Twitteri. Dodal, že úrady považujú teroristický motív útoku za najvierohodnejší.

Holandská polícia predtým zverejnila fotografiu v Turecku narodeného muža, po ktorom pátra v súvislosti so streľbou v električke v Utrechte.

 

Poplach v Holandsku: Pri streľbe v Utrechte utrpelo viacero ľudí zranenia

„Polícia vás žiada, aby ste si dávali pozor na 37-ročného Gokmana Tanisa (narodeného v Turecku) v súvislosti s incidentom z tohto rána,“ uviedla utrechtská polícia na Twitteri. „Nepribližujte sa k nemu,“ dodala polícia.

Holandský protiteroristický koordinátor Pieter-Jaap Aalbersberg informoval, že prebieha rozsiahla policajná operácia s cieľom zatknúť ozbrojenca.

Úrady vyzvali obyvateľov mesta, aby nevychádzali z budov. Pred jedným z obytných blokov neďaleko miesta činu sa zhromaždili ťažko ozbrojení príslušníci protiteroristických zložiek.

Po streľbe platí v holandskom Utrechte najvyšší stupeň ohrozenia

Holandský protiteroristický úrad zvýšil v provincii Utrecht stupeň ohrozenia na najvyšší možný. V dôsledku pátrania je v mimoriadnej pohotovosti holandská vojenská polícia, a to na letiskách v krajine a v dôležitých budovách, informovala agentúra AP.

Polícia skúma možný „teroristický motív“ tohto útoku. Podľa televíznej stanice Sky News spustil ozbrojenec streľbu v električke a potom ušiel.

Nemecká polícia uviedla, že sprísnila kontroly na hranici s Holandskom. Monitoruje nielen diaľnice, ale aj menšie priechody, ako aj železničné trate. Nemecké orgány mali pátrať po červenom Renaulte Clio, ale neskôr im oznámili, že toto vozidlo objavili opustené v Utrechte.

 

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba