Jednou vetou

Stretnutie Putina s Kimom sa môže uskutočniť, oznámil Kremeľ

Prezident Vladimir Putin a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Foto: TASR/AP

Stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina so severokórejským vodcom Kim Čong-unom by sa mohlo uskutočniť a možnosti tohto summitu budú predmetom rokovaní. Novinárom to v piatok povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorého citovala agentúra TASS.


Peskov tak reagoval na správu severokórejskej tlačovej agentúry KCNA, ktorá oznámila, že existuje dohoda o konaní tohto stretnutia v tomto roku. „Áno, toto stretnutie by sa, samozrejme, mohlo zrealizovať. Jeho podoba a termín sa ešte dohodnú prostredníctvom diplomatických kanálov,“ povedal hovorca.

Lavrov sa stretol s Kim Čong-unom, pozval ho na návštevu Ruska

Na otázku, či do úvahy pripadá i Peking ako miesto stretnutia, Peskov odpovedal: „Nie, s Pekingom sa nepočíta.“ KCNA informovala, že KĽDR a Rusko sa dohodli na tohtoročnom stretnutí svojich lídrov. Podľa tejto správy bola dohoda dosiahnutá po štvrtkovom rozhovore ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova s Kimom v Pchjongjangu.

Obe strany sa zhodli na posilnení vzájomných návštev na najvyššej úrovni, výmene a spolupráci v rozličných oblastiach. Schôdzka Putina s Kimom by sa podľa agentúry KCNA mala uskutočniť pri príležitosti 70. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Moskvou a Pchjongjangom.

Lavrov bol prvým ruským diplomatom, ktorý sa v tomto roku stretol s Kim Čong-unom. Jeho návšteva sa uskutočnila na pozadí zintenzívneného dialógu medzi USA a KĽDR a menej než dva týždne pred plánovaným historickým summitom Kima a amerického prezidenta Donalda Trumpa v Singapure, ktorý sa má konať 12. júna.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia