Jednou vetou

Stretnutie Putina s Porošenkom zatiaľ nie je plánované

Hovorca ruského prezidenta Vladimíra Putina Dmitrij Peskov

Foto: TASR/AP

Stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho ukrajinského náprotivku Petra Porošenka ohľadom nedeľného incidentu v Kerčskom prielive zatiaľ nie je plánované. Podľa informácii agentúry TASS to v pondelok uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Peskov dodal, že zatiaľ nedošlo medzi lídrami Ruska a Ukrajiny k rozhovoru v súvislosti s nedávnym vyostrením konfliktu medzi oboma krajinami. Na otázku novinárov, či má Putin v pláne prediskutovať s ukrajinským prezidentom vzniknutú situáciu, odpovedal, že „zatiaľ nie“.

Odmietol taktiež špekulovať o tom, či bude daná téma predmetom diskusie na stretnutí Putina s americkým prezidentom Donaldom Trumpom, plánovanom počas blížiaceho sa summitu skupiny G20 (20 najväčších svetových ekonomík) v Argentíne. Peskov však dodal, že ide o „veľmi vážnu provokáciu“ a vzniknutá situácia bude na základe ruskej iniciatívy predmetom diskusie Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN).

Výbor ukrajinského parlamentu odporučil poslancom odobriť výnos o stannom práve

Hovorca Kremľa taktiež odmietol prezradiť, či bude Rusko k zajatým príslušníkom ukrajinských námorných síl pristupovať ako k vojenským zajatcom, čo požaduje ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin.

Šiesti ukrajinskí námorníci boli zranení po tom, ako ruská pobrežná stráž v nedeľu spustila v Kerčskom prielive paľbu na tri plavidlá ukrajinského námorníctva. Lode aj s posádkami boli následne zajaté Rusmi. Incident vyvolal obavy z vypuknutia otvoreného ozbrojeného konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia