Jednou vetou

Stretnutie Trumpa a Kim Čong-una sa konalo za zatvorenými dverami

Severokórejský vodca Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump

foto: koláž Hlavne.sk

Historické stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una medzi štyrmi očami v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa sa v utorok skončilo po približne 45 minútach.

Obaja lídri vyšli na jeden z balkónov hotela a zakývali z neho čakajúcim novinárom.

Trump na neskôr zverejnených záberoch z rokovacej miestnosti povedal, že rozhovory prebehli „dobre, veľmi dobre“ a zopakoval, že s Kimom má „vynikajúci vzťah“. Vyjadril presvedčenie, že sa podarí dosiahnuť dohodu. „Spoločne sa o to postaráme. My to vyriešime,“ konštatoval Trump smerom ku Kimovi.

Následne sa začalo rozšírené kolo rozhovorov, na  úvod ktorého si Trump a Kim znovu podali ruky. Trump pred týmto kolom podľa nemeckej spravodajskej televízie n-tv povedal, že obaja „vyriešia problém, ktorý bol predtým nevyriešený“. Zároveň opäť vyjadril optimizmus: „Uspejeme, dokážeme to.“

Čítajte viac: Historické stretnutie. Začal sa summit predstaviteľov dvoch najväčších veľmocí sveta

Spolu s Trumpom si za rokovací stôl za americkú stranu sadli aj minister zahraničných vecí Mike Pompeo, prezidentov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton a personálny šéf Bieleho domu John Kelly.

V severokórejskej delegácii sú dvaja poprední predstavitelia ústredného výboru Kórejskej strany práce a minister zahraničných vecí. Nebolo tam však vidieť Kimovu sestru Kim Jo-džong, ktorá sa v apríli zúčastnila na summite s juhokórejským prezidentom Mun Če-inom.

Summit odštartoval o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) podaním rúk Trumpa a Kima. Predtým, ako sa obaja odobrali na rokovania medzi štyrmi očami, na ktorých boli prítomní len tlmočníci, severokórejský vodca dal najavo, že chce otvoriť novú kapitolu v napätých vzťahoch so Spojenými štátmi. „Staré praktiky a predsudky pracovali proti nám. Ale všetky sme prekonali. A teraz sme tu,“ vyhlásil Kim Čong-un.

„Je to pre mňa česť. Cítim sa naozaj dobre, budeme mať dobré rozhovory. Budeme mať úžasný vzťah, o tom nepochybujem,“ povedal Trump. Svojským spôsobom ukázal palcom nahor a vyhlásil: „Budeme veľmi úspešní.“

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia