Jednou vetou

Strojcom videa zosmiešňujúceho prezidenta Madura hrozí 20 rokov

Nicolás Maduro

Foto: TASR/AP

Dvoch venezuelských hasičov, autorov videa zobrazujúceho prezidenta Nicolása Madura ako osla, vzali v nedeľu do väzby pre obvinenia z podnecovania nenávisti.

Vo väzení zostanú do začiatku procesu a v prípade, že ich súd uzná za vinných, hrozí im až 20 rokov za mrežami, informuje agentúra Reuters.

Ricarda Prieta (41) a Carlosa Varóna (45) zatkli dôstojníci vojenskej kontrarozviedky priamo na hasičskej stanici v štáte Mérida, kde pracovali. Potvrdilo to pozorovateľské stredisko miestnej univerzity pre ľudské práva, ktoré prípad sleduje.

Obaja hasiči predstúpili v nedeľu pred sudcu Carlosa Márqueza, ktorý nariadil ich väzbu až do začiatku procesu. Zákon o podnecovaní nenávisti, na základe ktorého dvojicu obžalovali, bol v krajine prijatý vlani.

Povstalci zabili najmenej piatich policajtov, úrady vinia Taliban

Odporcovia ľavicového venezuelského prezidenta Madura, ktorí ho obviňujú z krachu venezuelskej ekonomiky, ho dlhší čas nazývajú „Maburro“, čo je slovná hračka v súvislosti so španielskym slovom „burro“ vo význame „osol“.

Madurova administratíva neodpovedala na požiadavku o vyjadrenie sa k prípadu, píše Reuters. V spomínanom videozázname vedie jeden z mužov osla po hasičskej stanici, kým ďalší muž sa zvieraťu prihovára tak, akoby sprevádzal prezidenta počas jeho mnohých oficiálnych návštev v školách, nemocniciach a vojenských základniach.

Americké sily v Južnej Kórei budú mať nového veliteľa

Obhajcovia dvojice obžalovaných namietajú, že videozáznam vznikol ako žart a nesúvisí s podnecovaním nenávisti. Ľudskoprávne organizácie obviňujú venezuelského prezidenta z prenasledovania svojich odporcov. Podľa odhadov sa vo Venezuele nachádza 234 politických väzňov.

Samotný Maduro tvrdí, že čelí ozbrojenému povstaniu, ktorého cieľom je zosadiť jeho socialistickú vládu a nastoliť bábkový režim kontrolovaný Spojenými štátmi.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba