Jednou vetou

Stroskotalo druhé kolo rokovaní o vytvorení talianskej vlády

Taliansky prezident Sergio Mattarella hovorí s novinármi na záver 2.kola konzultácií o vytvorení novej vlády v prezidentskom paláci Quirinale v Ríme 13. apríla 2018

foto: TASR/AP

Taliansky prezident Sergio Mattarella v piatok vyhlásil, že druhé kolo konzultácií s cieľom vytvoriť novú vládu stroskotalo a on bude niekoľko dní zvažovať, akým spôsobom sa dostať z tohto mŕtveho bodu. Informovala o tom agentúra AP.

Mattarella uviedol, že diskusie medzi politickými stranami zamerané na vytvorenie väčšiny v parlamente, ktorá by podporovala vládu, nepokročili. Podľa vlastných slov stranám zdôrazňoval naliehavú potrebu plne funkčnej vlády aj s ohľadom na hrozbu amerických vzdušných útokov na Sýriu. Dodal, že si vyčlení niekoľko dní na to, aby zvážil ďalšie kroky.

Stredopravicová koalícia aj populistické Hnutie piatich hviezd (M5S) si robia nároky na vedenie vlády po marcových parlamentných voľbách. Ich výsledky spôsobili v Taliansku doslova politické zemetrasenie. Väčšinu potrebnú na vládnutie totiž nemá ani víťazná stredopravá koalícia, ktorej súčasťou je euroskeptická Liga Severu (LN), ani protisystémové hnutie M5S, ktoré sa stalo vo voľbách najsilnejším individuálnym politickým subjektom.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia