Jednou vetou

Študenti v USA protestovali proti násiliu páchanému strelnými zbraňami

Študentský pochod proti zbraniam v Jacksonville, 14. marca 2018

foto: TASR/AP

Tisíce študentov amerických škôl vyšli v stredu na 17 minút do ulíc, aby protestovali proti násiliu páchanému strelnými zbraňami a uctili si pamiatku 17 obetí streľby, ku ktorej došlo 14. februára na strednej škole v meste Parkland v štáte Florida. Informovala o tom agentúra AP.

Americkí študenti zároveň na viacerých miestach demonštrovali za sprísnenie zbraňových zákonov. Tisíce študentov sa zhromaždili aj vo Washingtone na Pennsylvania Avenue pred Bielym domom, kde skandovali heslá volajúce po prísnejších zbraňových zákonoch, ktoré by mali pomôcť znížiť počet trestných činov páchaných strelnými zbraňami.

„Čo chcete? Sprísnenie zbraňových zákonov! Kedy? Hneď!“ skandovali študenti zhromaždení pred sídlom amerických prezidentov. Účastníci protestu zároveň žiadali zrušenie vplyvnej Národnej asociácie držiteľov zbraní (NRA), ktorá sprísnenie zbraňových zákonov odmieta.

Šéf Bieleho domu Donald Trump sa v čase študentskej demonštrácie nachádzal na návšteve mesta Los Angeles v štáte Kalifornia.

Organizátori protestov pred ich začiatkom, ktorý bol naplánovaný na 10.00 h miestneho času, vyhlásili, že by sa ich malo zúčastniť približne 3000 škôl v celých Spojených štátoch. Koordinovaný protest zorganizovalo mládežnícke krídlo hnutia Pochod žien s názvom Empower

Môže vás zaujímať

MAĎARSKO: Nehoda poľského autobusu si vyžiadala mŕtveho a 34 zranených