Jednou vetou

Stupeň ohrozenia terorizmom v Belgicku po útoku v Liege nezvýšia

Policajti vyšetrujú na mieste streľby v belgickom meste Liege 29. mája 2018

foto: TASR/AP

Druhý stupeň ohrozenia terorizmom zostáva v platnosti v Belgicku aj po utorkovej streľbe a následnej rukojemníckej dráme v meste Liege. Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na belgické národné krízové centrum.

Páchateľ, ktorý kričal „Alláhu akbar“ (Boh je najväčší), začal v centre Liege strieľať predpoludním okolo 10.30 h. Pri kaviarni Café des Augustins zastrelil dvoch policajtov a spolujazdca okoloidúceho auta a dal sa na útek. Následne v priestoroch neďalekej školy vzal za rukojemníčku jednu ženu, uviedla agentúra Belga. Rukojemnícku drámu ukončili špeciálne policajné jednotky, ktoré muža zastrelili. Študenti školy neutrpeli zranenia a sú v bezpečí.

Motív konania páchateľa doposiaľ nie je známy. Prípad začala vyšetrovať belgická protiteroristická prokuratúra ako teroristický čin.

Útočník v Liege zastrelil troch ľudí

V Liege sa strieľalo aj v roku 2011, keď páchateľ zabil štyroch ľudí a zranil vyše 100 a následne spáchal samovraždu.
Belgicko je v stave vysokej pohotovosti, odkedy sa bruselská bunka teroristickej organizácie Islamský štát (IS) zapojila do útokov v Paríži v roku 2015, keď zahynulo 130 ľudí, resp. rok neskôr v Bruseli, keď zomrelo 32 ľudí.

Stupeň ohrozenia pred terorizmom bol v krajine znížený na druhý, podľa ktorého je útok „málo pravdepodobný“. Najvyšší stupeň ohrozenia pred terorizmom v Belgicku je štvrtý, píše DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia