Jednou vetou

Sturgeonová zverejní na budúci týždeň plán na konanie referenda

Líderka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeonová máva počas príchodu do centra SEC po jej úspechu v predčasných parlamentých voľbách v škótskom Glasgowe 13. decembra 2019. Škótska národná strana (SNP) zaznamenala v parlamentných voľbách výrazné úspechy v škótskych volebných obvodoch. Líderka strany Nicola Sturgeonová povedala, že Škótsko tým vyslalo "jasný signál" smerom ku konaniu druhého referenda o svojej nezávislosti. FOTO TASR/AP
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová chce na budúci týždeň zverejniť plán, v ktorom bude obhajovať demokratické právo Škótov na konanie druhého referenda o nezávislosti Škótska. Sturgeonová sa takto vyjadrila po tom, ako jej Škótska národná strana (SNP) vzišla z parlamentných volieb na území Škótska ako víťazná, uviedla agentúra DPA.

FOTO: Šéfka EK varovala pred krátkym časom na uzavretie obchodnej dohody s Britániou

SNP získala 48 z celkových 59 kresiel, ktoré má Škótsko v Dolnej snemovni britského parlamentu. Strana si tak polepšila oproti voľbám z roku 2017, keď získala 35 mandátov.

„Toto nie je o tom, žiadať britského premiéra Borisa Johnsona či akéhokoľvek iného westminsterského politika o povolenie,“ uviedla krátko po oznámení výsledkov Sturgeonová. „Ide o uplatnenie demokratického práva Škótov, aby rozhodli o svojej vlastnej budúcnosti,“ dodala.

V britských voľbách jasne zvíťazila Johnsonova Konzervatívna strana zasadzujúca sa za brexit, ktorá získala po sčítaní hlasov v 649 z 650 volebných obvodov 364 kresiel v parlamente. Labouristická strana podľa týchto výsledkov obsadí 203 kresiel.

Sturgeonová však krátko po oznámení týchto výsledkov Johnsonovi pripomenula, že je „lídrom strany, ktorá v Škótsku utrpela porážku“.

Trump gratuloval Johnsonovi k volebnému víťazstvu

V škótskych volebných obvodoch si totiž konzervatívci výrazne pohoršili, pričom oproti 13 mandátom, ktoré získali v roku 2017, si v štvrtkových voľbách zabezpečili len šesť.

„Teraz je bez všetkých pochybností jasné, že drvivá väčšina Škótov si praje zostať v Európskej únii,“ uviedla.

Referendum o nezávislosti sa v Škótsku konalo v roku 2014, pričom osamostatnenie Škótska v ňom vtedy odmietlo 55 percent voličov. V roku 2016 sa však v celobritskom referende o brexite vyslovilo až 62 percent Škótov proti vystúpeniu Británie z EÚ. Naproti tomu za brexit hlasovalo celkovo 52 percent britských voličov.

Sturgeonová dávnejšie hovorila o tom, že Johnsonovi pošle ešte pred Vianocami list, v ktorom ho požiada o právo uskutočniť druhé referendum o nezávislosti Škótska. Samotný britský premiér však už počas predvolebnej kampane tvrdil, že takúto žiadosť odmietne, informuje stanica BBC.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia