Jednou vetou

Súčasťou nového obranného plánu Japonska je vlastná lietadlová loď

Japonský premiér Šinzó Abe

zdroj: TASR/AP

Japonsko si chce zadovážiť svoju prvú lietadlovú loď, na ktorú by mohlo umiestniť stíhačky americkej výroby F-35, informovala v utorok agentúra AP. Krajina sa v rámci nového obranného plánu na obdobie desať rokov snaží posilniť svoju výzbroj.

 Japonská vláda v utorok zverejnila návrh nového obranného plánu, ktorý navrhuje prerobenie existujúcej lode pre vrtuľníky tak, aby mohla niesť stíhačky typu F-35. Stíhačkám americkej výroby stačí krátka štartovacia dráha a môžu pristávať vertikálne.

Premiér Šinzó Abe ruší po piatich rokoch súčasný obranný program. Rýchle zmeny v oblasti bezpečnosti s hrozbami vo forme Severnej Kórey a Číny si podľa neho vyžadujú vyššiu úroveň ochrany. Nové smernice národného obranného programu (NDPG) by mali byť známe na budúci týždeň.

Módne giganty sa zaviazali pripojiť k boju proti zmene klímy

Japonsko podľa návrhu programu potrebuje viac lietadiel typu F-35B s cieľom zlepšiť svoju schopnosť vzdušnej obrany v oblasti Tichého oceánu a rozšíriť dozor nad touto oblasťou. Krajina plánuje kúpiť 99 lietadiel F-35, ktoré nahradia niektoré stroje zo súčasnej flotily stíhačiek F-15.

Kritici uviedli, že vlastníctvom lietadlovej lode bude Japonsko schopné útoku, čo je v rozpore s pacifistickou ústavou krajiny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia