Jednou vetou

Súd EÚ odmietol žalobu namierenú voči legálnosti rozhovorov o brexite

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Súd Európskej únie odmietol v pondelok žalobu voči rozhodnutiu Európskej únie začať rokovania o brexite, ktorú podali 13 britskí občania žijúci v iných krajinách Únie. Informovala o tom agentúra DPA.

Žalobcovia žiadali Všeobecný súd EÚ o anulovanie rozhodnutia členských štátov z roku 2017 začať rokovanie o brexite. Žalobcovia tvrdili, že z takéhoto rozhodnutia vyplývalo akceptovanie britského zámeru opustiť EÚ. To by podľa nich priamo ovplyvnilo ich práva v rámci EÚ aj napriek tomu, že sa nemohli zúčastniť na referende o brexite.

Na britskom referende o členstve v EÚ sa nemohli zúčastniť britskí občania, ktorí žili v inom členskom štáte dosť dlho na to, aby stratili vo vlasti svoje hlasovacie práva.

Zeman v Jeruzaleme spochybnil perspektívu vzniku palestínskeho štátu

V Luxembursku sídliaci sudcovia odmietli ich argumenty s tým, že rozhodnutie začať rokovania o brexite samo osebe neovplyvňuje právne postavenie žalobcov a je „iba predbežným aktom“, ktorý „vyvodzuje dôsledky“ z brexitu. Z tohto dôvodu žalobu odmietli ako neprípustnú.

Súd uviedol, že iba vo chvíli odchodu Británie z EÚ by boli postihnuté práva Britov žijúcich v Únii. Voči verdiktu Všeobecného súdu EÚ je možné sa odvolať na Súdnom dvore EÚ, ktorý je najvyšším tribunálom v Únii, dodáva agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia