Jednou vetou

Súd nariadil informačné embargo v prípade Trumpovho exporadcu Stonea

Bývalý poradca amerického prezidenta Donalda Trumpa Roger Stone opúšťa budovu federálneho súdu vo Washingtone 29. januára 2019

foto: TASR/AP

Americká federálna sudkyňa nariadila v piatok informačné embargo v prípade Rogera Stonea, bývalého poradcu prezidenta Donalda Trumpa. Stone čelí obvineniam z lživej výpovede v Kongrese, marenia spravodlivosti či ovplyvňovania svedkov.

O informačnom embargu rozhodla sudkyňa Amy Bermanová-Jacksonová z okresného federálneho súdu vo Washingtone. Nariadila obom stranám sporu, aby neposkytovali médiám a verejnosti vyjadrenia, ktoré by mohli ovplyvniť priebeh procesu, informovala agentúra AP.

Podľa sudkyne je tento príkaz nevyhnutný na zaistenie spravodlivého súdneho procesu a na „zachovanie dôstojnosti a vážnosti súdu“. AP v tejto súvislosti píše o snahe sudkyne vylúčiť ovplyvňovanie členov súdnej poroty.

Sudkyňa usvedčila bývalého šéfa Trumpovej volebnej kampane z klamstva

Embargo sa vzťahuje len na informácie týkajúce sa Stoneovho prípadu. Bolo vydané po tom, ako tento Trumpov exporadca označil vyšetrovanie voči svojej osobe za politicky motivované. Voči vydaniu embarga vopred protestovala obhajoba, zatiaľ čo žalobcovia nemali námietky.

Dlhoročného Trumpovho blízkeho spolupracovníka Rogera Stonea zatkli v januári na Floride na základe zistení tímu osobitného vyšetrovateľa Roberta Muellera. Ten vyšetruje podozrenia zo zasahovania Ruska do amerických prezidentských volieb v roku 2016, ako aj kontakty ruských predstaviteľov s členmi Trumpovho volebného tímu.

Trump vyhlási stav núdze

Neskôr Stonea (66) prepustili po zložení kaucie 250.000 dolárov. Stone je vplyvným členom Republikánskej strany, politickým konzultantom, lobistom a stratégom. Od 70. rokov 20. storočia sa podieľal na predvolebných kampaniach politikov ako Richard Nixon, Ronald Reagan, Jack Kemp, Bob Dole či Donald Trump.

V máji 2016 sa Stone stretol s ruským občanom, ktorý vystupoval pod pseudonymom Henry Greenberg. Ten mu ponúkol, že mu za dva milióny dolárov dodá kompromitujúce materiály na Trumpovu demokratickú protikandidátku v prezidentských voľbách Hillary Clintonovú. Stone neskôr tieto svoje kontakty zatajil pred vyšetrovateľmi Kongresu.

Môže vás zaujímať

ŠPANIELSKO: Za deň zomrelo 932 pacientov s COVID-19