Jednou vetou

Súd OSN odsúdil srbského ultranacionalistu Šešelja na 10 rokov, tie si už odsedel

Srbský ultranacionalista Vojislav Šešelj

foto: TASR/AP

Súd OSN odsúdil v stredu v odvolacom konaní na desať rokov väzenia srbského ultranacionalistu Vojislava Šešelja obvineného z vojnových zločinov. Šešelj však už vo väzbe strávil dovedna 11 rokov a trest si tak už odsedel, v dôsledku čoho do väzenia nepôjde, informovala agentúra DPA.

Šešelja v neprítomnosti odsúdili v rámci Mechanizmu pre medzinárodné trestné tribunály (MICT), ktorý po decembrovom ukončení činnosti Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) so sídlom v Haagu prevzal jeho zvyšnú agendu.

ICTY Šešelja ešte v roku 2016 oslobodil spod všetkých obvinení z vojnových zločinov spáchaných počas vojenských konfliktov na Balkáne v 90. rokoch. Prokuratúra sa však voči verdiktu odvolala.

Prokuratúra Šešelja pôvodne obvinila z viacerých závažných trestných činov vrátane prenasledovania, vraždy a mučenia v rámci jeho podpory srbských polovojenských síl počas vojen v Chorvátsku a Bosne.

Ultranacionalista sa ma ICTY sám prihlásil vo februári 2003. V roku 2014 ho zo zdravotných dôvodov predbežne prepustili.

MICT uznal v stredu Šešelja za vinného z deportácie a podnecovania deportácií etnických Chorvátov zo Srbska a zároveň odobril rozhodnutie ICTY o jeho oslobodení spod ďalších obvinení.

Samotný Šešelj, ktorého v minulosti prepustili z väzby z dôvodu liečby rakoviny, už skôr povedal, že ho verdikt MICT nezaujíma a na stredajšie pojednávanie v Haagu neprišiel.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia