Jednou vetou

Súd podmienečne prepustil čečenského ľudskoprávneho aktivistu Titijeva

Ľudia sa zhromaždili pred budovou súdu v ruskom meste Šali 18. marca 2019. Čečenského ľudskoprávneho aktivistu Ojuba Titjeva odsúdil ruský súd v meste Šali na päť rokov odňatia slobody za prechovávanie omamných a psychotropných látok. Európsky parlament (EP) považuje dôvod jeho trestného stíhania za vykonštruovaný.

foto: TASR/AP

Súd v čečenskom meste Šali v pondelok podmienečne prepustil čečenského ľudskoprávneho aktivistu Ojuba Titijeva, ktorý bol odsúdený na štyri roky väzenia za prechovávanie drog. Súd svojím rozhodnutím vyhovel žiadosti obhajoby. Informovala o tom agentúra Interfax.

Titijevov advokát Peter Zaikin v žiadosti o podmienečné prepustenie aktivistu uviedol, že jeho mandant sa okrem iného počas výkonu trestu „nedopustil žiadnych disciplinárnych priestupkov, prísne dodržiava vnútorné pravidlá trestaneckej kolónie, usilovne plní svoje pracovné povinnosti a zúčastňuje sa na vzdelávacích podujatiach“.

Poliak odsúdený za ilegálne odpočúvanie politikov žiada milosť

Titijev, ktorý je šéfom čečenskej pobočky ľudskoprávnej organizácie Memorial, bol odsúdený za prechovávanie 207,84 gramu marihuany. Tú bezpečnostné zložky údajne objavili počas obhliadky jeho motorového vozidla 9. januára 2018.

Titijev počas procesu tvrdil, že drogu mu do auta polícia podhodila. Celý proces označil za spolitizovaný a vykonštruovaný, ale proti verdiktu súdu sa neodvolal.

Titijev podľa tlačovej služby Memorialu získal nárok požiadať o podmienečné prepustenie v polovici mája, po odpykaní si tretiny trestu.

Pred vynesením rozsudku, ktorý súd v Šali zverejnil 18. marca, strávil Titijev v predsúdnej väzbe 14 mesiacov – od 11. januára 2018. Toto obdobie sa mu započítalo do výkonu trestu.

Združenie Memorial je poslednou z ľudskoprávnych organizácií, ktorá si zachováva v Čečensku viditeľnú prítomnosť a zostáva kritická k vodcovi republiky Ramzanovi Kadyrovovi. Upozorňuje na porušovanie ľudských práv v Rusku a obviňuje Kadyrova, že v Čečensku kryje totalitný režim uchyľujúci sa k únosom a mučeniu.

Najmenej 95 ľudí zabili ozbrojenci v dedine obývanej etnikom Dogonov

Titijevova predchodkyňa vo funkcii regionálneho riaditeľa Memorialu v Čečensku Nataľja Estemirovová bola v roku 2009 unesená a zavraždená. Predstavitelia Memorialu sú presvedčení, že vrahovia konali na pokyn miestnych orgánov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia