Jednou vetou

Súd poslal na popravu 2 mužov usvedčených z vraždy poradcu Su Ťij

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Súd v mjanmarskom Rangúne uložil v piatok trest smrti dvom mužom, ktorí sa podieľali na vražde poradcu tamojšej politickej líderky Aun Schan Su Ťij. Dvoch spoluobžalovaných potrestal väzením, informovala agentúra AP.

Známy moslimský právnik Ko Ni, ktorý radil političke Su Ťij a jej Národnej lige za demokraciu (NLD), ako obísť články ústavy zachovávajúce široké právomoci armády, bol zastrelený 29. januára 2017 na rangúnskom letisku.

Muža označeného za vykonávateľa uznal súd za vinného z úkladnej vraždy a nezákonnej držby zbraní. Okrem neho súd uložil trest smrti aj spolupáchateľovi, ktorý sa podieľal na plánovaní vraždy.

Boxera útočiaceho v mene žltých viest odsúdili na rok väzenia

Vyšetrovatelia v súvislosti s touto vraždou identifikovali piatich podozrivých, jedného z nich sa však doteraz nepodarilo zadržať. Motívom činu mala byť osobná nevraživosť voči právnikovi za politiku, ktorú sa snažil presadiť.

Ko Ni bol obhajcom nárokov menšiny moslimských Rohingov a propagátorom náboženskej tolerancie v Mjanmarsku. Zavraždili ho bezprostredne po návrate z cesty s vládnou delegáciou.

Môže vás zaujímať

Pátrajú po vnučke Roberta Kennedyho a jej synovi