Jednou vetou

Súd rozhodol, že predstaviteľa AfD mohli demonštranti nazvať „fašistom“

Ilustračné foto

TASR/AP

Za "fašistu" dovolil súd v stredonemeckom meste Meiningen označiť demonštrantom jedného z vplyvných regionálnych politikov krajne pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na hovorcu tamojšieho súdu.

Verdikt súdu sa týkal osláv rodinného dňa protiimigračnej AfD v meste Eisenach v spolkovej krajine Durínsko, kde jej predsedá kontroverzne vnímaný politik Björn Höcke.

Salvini zagratuloval AfD k výsledku vo voľbách

Predstavitelia Eisenachu sa ohradili voči nahlásenej protidemonštrácii s heslom „Protest proti rasistickej AfD, najmä proti fašistovi Höckemu“. Termín „fašista“ totiž považovali za právne napadnuteľný.

Účastníci protidemonštrácie však podali proti rozhodnutiu z Eisenachu odvolanie, v ktorom citovali Höckeho najnovšie výroky a podložili ich komentármi sociológov a historikov. Súd v Meiningene v ten istý deň následne rozhodol o tom, že nazývať Höckeho „fašistom“ je prípustné.

Šéfka kresťanských demokratov vylúčila spoluprácu s AfD

Členov durínskej AfD rozhodnutie súdu pobúrilo. „Toto rozhodnutie je škvrnou pre právny štát,“ povedal hovorca krajinskej AfD Stefan Möller.

V Durínsku sa 27. októbra konajú krajinské voľby, v ktorých by AfD mohla podľa prieskumov získať približne 24 percent hlasov. V prieskumoch tam vedie ľavicová strana Die Linke (Ľavica) s 28 percentami. Kresťanskí demokrati (CDU) kancelárky Angely Merkelovej by na základe prieskumov mohli dosiahnuť približne rovnaký výsledok ako AfD.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia