Jednou vetou

Súd s Netanjahuom odložili o dva mesiace, dôvodom je koronavírus

Benjamin Netanjahu, archívne

Foto: TASR/AP

Izraelská vláda v rámci opatrení na boj proti epidémii zakázala aj konanie súdnych zasadnutí. V mnohých iných krajinách sú naopak súdne pojednávania zo zákazu verejných podujatí vyňaté.

Jeruzalemský súd v nedeľu rozhodol o odložení súdu s premiérom Benjaminom Netanjahuom, ktorý je podozrivý z korupcie, prijímania úplatkov a zneužívania moci vo viacerých prípadoch vrátane snahy zaistiť si podporu renomovaného denníka Jediot Achronot výmenou za sľub, že sa zasadí za zničenie jeho konkurencie.

Úvodné pojednávanie procesu s Netanjahuom sa malo konať už tento utorok, no presúva sa na 24. mája, pričom dôvodom odkladu je koronavírus a s tým súvisiace bezpečnostné opatrenia.

Netanjahuovi právnici sa snažili o odklad pojednávania najskôr s tým, že potrebujú viac času na preštudovanie obžaloby. To však súd odmietol odôvodnením, že otvorenie procesu je len formalitou a na ňom ešte Netanjahuovi obhajcovia nepotrebujú poznať všetky detaily.

Netanjahuovi tak prišiel v tomto smere vhod koronavírus, keďže v rámci opatrení na boj proti epidémii, o ktorých jeho vláda rozhodla koncom týždňa, sa rušia aj akékoľvek verejné zhromaždenia a podujatia vrátane súdnych zasadnutí.

V mnohých iných krajinách, aj takých, ktoré sú koronavírusom postihnuté viac ako Izrael, sú naopak súdne pojednávania zo zákazu verejných podujatí vyňaté.

Môže vás zaujímať

ČESKO: Minister zdravotníctva Adam Vojtěch odstúpil z funkcie