Jednou vetou

Súd ukončil vypočúvanie svedkov v prípade vraždy Kim Čong-nama

Nevlastný brat severokórejského vodcu Kim Čong-nam

Foto: TASR/AP

Malajzijskí žalobcovia upovedomili vo štvrtok súd o tom, že ukončili predkladanie argumentov a vypočúvanie svedkov v prípade dvoch žien obvinených zo zabitia Kim Čong-nama, nevlastného brata severokórejského vodcu Kim Čong-una.

Počas zhruba šesť mesiacov trvajúceho súdneho procesu vypočula obžaloba dovedna 34 svedkov. Sudca vo štvrtok stanovil, že obžaloba i obhajcovia žien budú mať od 27. júna tri dni na to, aby predniesli svoje záverečné reči argumenty, informovala agentúra AP.

Dvadsaťdeväťročná Vietnamka Doan Thi Huong a 25-ročná Indonézanka Siti Aisyahová sú obvinené z toho, že 13. februára otrávili Kim Čong-nama tak, že mu na medzinárodnom letisku v majalzijskej metropole Kuala Lumpur potreli tvár jedom – nervovoparalytickou bojovou látkou VX, ktorú OSN zaradila medzi zbrane hromadného ničenia. Kim Čong-nam zomrel asi 20 minút po tomto útoku.

Obe ženy, ktorým hrozí v prípade uznania viny trest smrti, sú v súvislosti s vraždou Kim Čong-nama jedinými podozrivými vo väzbe. Podľa obžaloby sa sprisahali so štyrmi Severokórejčanmi, ktorí v ten deň z Malajzie odleteli.

Podľa obhajoby si ženy mysleli, že sa podieľajú na natáčaní žartovnej scénky skrytou kamerou; údajne nevedeli, že ide o skutočnú jedovatú látku. Prokuratúra naopak tvrdí, že o tom, že manipulujú s jedom, vedeli. Pri čine ženy zachytili bezpečnostné kamery.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia