Jednou vetou

Súd uvoľnil peniaze od štátu pre stranu Marine Le Penovej

Marine Le Penová

Foto: TASR/AP

Francúzsky súd uvoľnil v stredu polovicu z dvoch miliónov eur zo štátneho príspevku pre stranu krajne pravicovej političky Marine Le Penovej, ktoré boli zadržané počas pokračujúceho vyšetrovania údajného zneužívania peňazí Európskej únie.

Parížsky odvolací súd odblokoval financie po tom, ako Le Penová uviedla, že sú nevyhnutné pre stranu, aby dokázala pokryť svoje prevádzkové náklady, hlavne na mzdy a prenájom.

Tlačová agentúra AP pripomína, že politické strany vo Francúzsku majú nárok na peniaze od štátu v závislosti od svojich volebných výsledkov.

Sudcovia sa v lete rozhodli zadržať dva milióny eur, takmer polovicu z tohtoročného 4,5-miliónového príspevku pre Národné zhromaždenie (RN), ktoré bolo v minulosti známe ako Národný front (FN).

Pápež prevzal zodpovednosť za predbežnú dohodu medzi Vatikánom a Čínou

Parížska prokuratúra od decembra 2016 vyšetruje podozrenia, že asistenti europoslancov Národného frontu, platení z prostriedkov Európskeho parlamentu (EP), v skutočnosti vykonávali prácu pre túto stranu vo Francúzsku. EP vlani odhadol, že takto neoprávnene zinkasovali celkovo asi päť miliónov eur. Le Penová a jej strana tieto obvinenia popierajú.

Le Penová sa vlani dostala do druhého kola prezidentských volieb, v ktorom ju porazil centrista Emmanuel Macron. Spolu so siedmimi ďalšími kandidátmi vtedy ešte Národného frontu ju zvolili za poslankyňu parlamentu.

Môže vás zaujímať

Rover Curiosity začal letnú misiu na Marse