Jednou vetou

Súd uznal troch ľudí za vinných v prípade útoku na školu v Garisse

Ilustračné foto

Foto: TASR/AP

Súd v Keni uznal za vinných troch zo štyroch obžalovaných v prípade útoku na univerzitu v meste Garissa, pri ktorom v roku 2015 zahynulo takmer 150 ľudí. Informovala o tom televízia BBC.

Rashida Charlesa Mberesera, Mohameda Aliho Abikara, Hassana Edina Hassana uznal súd za vinných zo sprisahania s cieľom uskutočniť útok, pri ktorom zahynulo 148 ľudí, zväčša vysokoškolských študentov.

Všetci traja boli tiež uznaní za vinných z členstva v teroristickej organizácii aš-Šabáb. Štvrtého obžalovaného Sahala Diriyho Husseina súd spod obžaloby oslobodil.

Japonský tanker poškodila mína, ktorá pripomína iránske míny, tvrdí armáda USA

Útok na univerzitný areál v meste Garissa spáchalo 2. apríla 2015 štrvočlenné komando útočníkov zo somálskych islamistických milícií aš-Šabáb, ktoré sú napojené na teroristickú sieť al-Káida. Komando spočiatku strieľalo bezhlavo, potom sa začalo zameriavať na kresťanov.

Milície aš-Šabáb neskôr oznámili, že útok v Garisse bol odvetou za účasť kenských vojakov na operácii, ktorú v Somálsku proti islamistom vedú vládne sily. Od októbra 2011, keď vláda v Nairobi vyslala vojakov do misie v Somálsku, sa v Keni odohralo niekoľko útokov extrémistov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia