Jednou vetou

Súd v Burgenlande poslal do väzenia zlodeja praliniek zo Slovenska

Ilustračné foto

foto: pixabay

Súd v rakúskej spolkovej krajine Burgenland uložil vo štvrtok nepodmienečný, 15-mesačný trest odňatia slobody 29-ročnému Slovákovi, ktorý v jednom z tamojších supermarketov ukradol 18 škatúľ s pralinkami.

Výšku postihu ovplyvnila skutočnosť, že za podobné činy bol súdený už päťkrát, a to na Slovensku aj v Rakúsku, uviedla agentúra APA. K predmetnej krádeži došlo 15. mája v okrese Neusiedl am See ležiacom pri hraniciach so Slovenskom a Maďarskom.

Bývalý maltský eurokomisár John Dalli neuspel so žalobou na Súdnom dvore EÚ

Slovák na súde v metropole Eisenstadt priznal svoju vinu a vyhlásil, že chcel týmto spôsobom získať peniaze na drogy, keďže je údajne od roku 2008 závislý od metamfetamínu. Sudkyňa sa pozastavila nad tým, že len nedávno bol prepustený z väzby v dolnorakúskom Korneuburgu a mal zakázaný vstup na územie Rakúska.

„Na niečo také neberiete ohľad, ak sa potrebujete rýchlo dostať k peniazom,“ vysvetlil obžalovaný. Na poznámku sudkyne, že „pralinky predsa dostať aj na Slovensku“, reagoval tvrdením, že v domovskej krajine „to nemá také ľahké, lebo ho už poznajú“.

Sudkyňa zdôraznila, že pri opakovanom odsúdení sa trestná sadzba zvyšuje o polovicu. Obhajca obžalovaného požadoval uplatnenie zásady „liečba namiesto trestu“, keďže ide o drogovo závislého muža, ktorý sa navyše k činu priznal a ukradnutý tovar v približnej hodnote 170 eur vrátil.

Deň D bol pred 75 rokmi. Na plážach Normandie bojovali aj Česi a Slováci

Prokurátorka priznanie Slováka potvrdila, na druhej strane mu však podľa nej „chýba akékoľvek vedomie viny“.

Vynesený rozsudok nadobudol právoplatnosť, keďže prokurátorka i obžalovaný sa vzdali možnosti jeho napadnutia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia