Jednou vetou

Súd v Indii obvinil 14 militantov z vykonania bombového útoku z roku 2008

Ilustračné foto

TASR

Štrnástich militantov z ozbrojenej separatistickej skupiny v pondelok uznal indický súd za vinných z vykonania bombového útoku, ktorý v roku 2008 na severovýchode krajiny usmrtil 88 ľudí a spôsobil zranenia stovkám ďalších. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Špeciálny súd v indickom štáte Ásam obvinil militantov z mnohonásobnej vraždy a trestného činu použitia výbušnín. Pri útoku militanti v krátkom odstupe odpálili 11 náloží na trhoviskách v meste Guváhátí a ďalších lokalitách západnej časti Ásamu. Išlo o jeden z najhorších útokov svojho druhu v tomto štáte.

Militanti pochádzali z teroristickej organizácie Národný demokratický front Bodolandu (NDFB), jednej z desiatok ozbrojených skupín, ktoré v Ásame vedú povstanie proti centrálnej vláde v Naí Dillí. Milianti si rozsudok vypočujú v stredu a hrozí im trest smrti.

Úradujúci šéf Pentagonu označil rozhovory s Talibanom za povzbudivé

Vyšetrovatelia identifikovali 22 obvinených v súvislosti s útokom, avšak vypátrať a dolapiť sa podarilo iba 15 z nich. Táto separatistická skupina, ktorá vznikla v 80. rokoch, vedie boj za samostatnú vlasť pre etnicko-jazykovú skupinu Bodo.

V štáte Ásam ich žije približne 1,2 milióna. Po bengálsky a hindsky hovoriaci osídlenci sú často terčom útokov zo strany domorodých kmeňových a etnických skupín v tomto hornatom štáte na severovýchode Indie a 30 miliónmi obyvateľov. Pôvodní Ásamčania tvrdia, že prisťahovalci ich oberajú o pracovné miesta, pozemky a prírodné zdroje.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia