Súd v Istanbule podmienečne prepustil nemeckú novinárku

Ali Riza Tolu otec novinárky Mešale Toluovej sa rozpráva s novinármi o obvinení dcéry z terorizmu. Istanbul 18. decembra 2017

Foto: TASR/AP

Turecký súd nariadil prepustenie väznenej nemeckej novinárky tureckého pôvodu Mešale Toluovej a piatich ďalších obžalovaných. Čeliť obvineniam budú aj naďalej, ale na slobode. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA s odvolaním sa na pozorovateľov v súdnej miestnosti.

Tridsaťdva ročnú novinárku a prekladateľku ľavicovo orientovanej tureckej tlačovej agentúry ETHA zadržali 30. apríla v jej istanbulskom byte. Spolu s ďalšími 17 obžalovanými čelí obvineniam zo šírenia teroristickej propagandy a tiež členstva v zakázanej teroristickej organizácii – Marxisticko-leninskej komunistickej strane (MLKP). Obvinenia odmieta.

Krajinu nesmie opustiť

Súd v Istanbule rozhodol, že Toluová po podmienečnom prepustení nesmie opustiť krajinu.

Novinárka má nemecké občianstvo a nemecká vláda vyzvala na jej prepustenie. Súdny proces sa začal v októbri a v pondelok sa pokračovalo v pojednávaní. V súdnej miestnosti bol aj nemecký veľvyslanec Martin Erdmann.

Toluová je medzi niekoľkými nemeckými a nemecko-tureckými občanmi zatknutými v Turecku pre dôvody, ktoré Berlín považuje za politické. Jej prípad je jednou zo záležitostí, ktoré naštrbili vzťahy medzi Tureckom a Nemeckom, pripomína agentúra AP.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie