Jednou vetou

Súd v JAR povolil marihuanu pre osobnú spotrebu

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Ústavný súd Juhoafrickej republiky (JAR) v utorok povolil užívanie marihuany pre vlastnú spotrebu, informuje agentúra DPA.

„Dospelá osoba, ktorá užíva alebo prechováva konope pre súkromnú spotrebu, sa nedopúšťa trestného činu,“ povedal sudca ústavného súdu Raymond Zondo. Verdikt však nešpecifikuje, aké množstvo rastliny môže človek beztrestne prechovávať.

Podľa sudcu o tom bude rozhodovať polícia v konkrétnych prípadoch.
Ústavný súd potvrdil vlaňajšie rozhodnutie súdu nižšej inštancie v provincii Západné Kapsko na juhu krajiny. Ten v marci 2017 povolil užívanie marihuany v súkromí, pretože zákony, ktoré ho zakazovali, neboli v súlade s ústavou štátu.

Nebezpečná syntetická droga v Česku má ďalšiu obeť

Rozhodnutie bolo výsledkom úsilia juhoafrickej strany Dagga Party, ktorá má legalizáciu marihuany vo svojom programe, a právnika Garetha Princea, informoval spravodajský web News24.

Na súde, kde bolo prítomných množstvo stúpencov marihuany a členov juhoafrickej rastafariánskej komunity, prepukli po oznámení rozhodnutia oslavy.
Prince pre televíznu stanicu eNCA povedal, že zákaz marihuany vnímali rastafariáni ako prenasledovanie namierené proti svojej komunite.

Môže vás zaujímať

Začal sa proces s 20 Saudskoarabmi obvinenými z vraždy Džamála Chášakdžího